HOWE GELB – JEDNA Z ISTÔT DNEŠNEJ HUDBY MÁ NOVÝ ALBUM

Howe Gelb – GatheredHowe Gelb – Gathered (Fire America, 2019)

Zvláštne. Čo sa to v hudbe posledných rokov odohráva? Má málo šťavnatej, prirodzenej energie.To tu ešte nebolo. Energia v nej síce existuje – letí, uháňa, váľa, valcuje, drví, ale je umelá, studená, len zriedka súvisí so skutočným temperamentom a umeleckou originalitou. Rock vyschýna, elektronická hudba má už dávno svoje „retro“, komerčný pop je neznesiteľný, nekomerčný nie je podporovaný komerčnými médiami, takže ho pozná málo ľudí, folk a jazz tiež neposkytujú prevratné nóvum, no občas sa v nich objaví niečo pozitívne, world music je ešte ako-tak zaujímavá, ale už nie je tým, čím bola pred dvadsiatimi rokmi, rap, hip-hop, techno, house, reggae, disco sa už blížia k tradičnosti swingu a R&B je starý slon v módnom kabáte, ktorého všade do omrzenia pchajú. 

Čo teda zostáva človeku, ktorý  túži spoznať novú zaujímavú hudbu? Rozhodiť siete na všetky strany a loviť, skúmať, vymaniť sa z hraníc jednotlivých žánrov a generácií, a predovšetkým sa nevyhýbať hudobným fúziám – poslednej oblasti predstavujúcej ešte nie celkom vyprázdnené teritórium originality. Potom možno narazí na meno Howe Gelb. Ktosi poznamenal, že po vypočutí jeho najnovšieho albumu si uvedomíte, že vaša domáca hudobná aparatúra má ešte zmysel.

Gelbova hudba síce vyznieva viac-menej nostalgicky, sú v nej spojené žánre minulosti, no pôsobí ako poctivá, príjemná, originálna, alternatívna. Z tvorby jej autora by bolo možné zostaviť album nádherných pesničiek.

Howie GelbDnes už 62-ročnému Gelbovi práve vychádza jeho v poradí dvadsiaty štvrtý sólový štúdiový album s názvom Gathered. Gelb je u nás na Slovensku málo známy, ako väčšina amerických pesničkárov, ktorí neboli propagovaní v rámci komerčnej hudobnej scény. Patrí totiž do oblasti žánrov alternative rock, alt-country, americana, cowpunk, a to aj spolu s jeho skupinou Giant Sand, s ktorou spolupracovali hudobné esá PJ Harvey, Isobel Campbell, Victoria Williams, Neko Case, Juliana Hatfield. Pôsobili v nej aj dvaja členovia skupiny Calexico – John Convertino a Joey Burns.

Album Gathered spája country, americanu, folk, jazz, blues, a to loungeovým spôsobom,  barovým, nočným, nielen americkým, ale i transkontinentálnym, miestami európskym, dokonca až francúzskym, trošku šansónovým. Gelb sa čoraz viac prikláňa k pesničkárstvu veľkých umelcov. Potvrdzuje to aj skladba Not The End of The World, v ktorej  spieva duet s Annou Karinou, dánsko-francúzskou speváčkou, herečkou, modelkou, spisovateľkou, scenáristkou a filmovou režisérkou, bývalou manželkou slávneho režiséra Jean-Luca Godarda, spolupracovníčkou Coco Chanel, ktorá naspievala niekoľko piesní aj s legendárnym Sergeom Gainsbourgom.

Gelb siaha aj po skladbách iných autorov, napríklad po skladbe Leonarda Cohena „A Thousand Kisses“, ktorú mu pomáhal zrealizovať jeden z jeho hostí – M. Ward.Cestuje svetom, na albume Gathered s ním účinkujú umelci z Írska, Španielska, Francúzska, Holandska, Dánska – Gabriel Naim Amor, Fernando Vacas, Juan Panki, Lost Brothers, JB Meijers, Kira Skov  i jeho dcéra Talula. Svojim mužným, príťažlivým hlasom napoly spieva, napoly šeptom recituje – zafajčene, kaviarensky.

Gathered je romantický album, pokojný, pomalého tempa, určený na relaxovanie v tichom prostredí. A to by neboli kritici, ktorí by uštipačne nevyšpľachli nejaké to úsmevné prirovnanie. V súvislosti s týmto albumom napríklad vetu: „Pôsobí tak, ako keby sa Sinatra stratil v útrobách alternatívnej hudby“.

Miroslav Potoček