HUDBA SKUPINY KORJEN VONIA DIAĽKOU

Iskrivé, nežné aj divoké ženské spevy sa prepletajú s netradičnými melódiami a všetko vpred poháňajú znepokojujúce a pulzujúce rytmy. Medzinárodná skupina Korjen predstavuje nový album Saburo.

Trio speváčok z Bosny, Poľska a Slovenska dopĺňajú v kapele hudobníci z rôznych kútov Českej republiky. Spoločne vdýchli nevtieravý, moderný zvuk do pätnástich skladieb tradičnej hudby nielen slovanských národov.

Korjen v kulisách svojej originálnej estetiky necháva zaznievať piesne koreňov svojich speváčok už od roku 2010. Vtedy sa totiž stretla trojica speváčok z Bosny, Poľska a Slovenska (šmrncnutého Arménskom) s hudobníkmi z Čiech. Partia hudobníkov si vtedy v Prahe zriadila základňu a hneď od začiatku bolo jasné, akým smerom sa bude kapela uberať.

Ewa Žurakowska vysvetľuje, že práve názov kapely je charakteristicky pre celú tvorbu tohto zoskupenia.

„Korjen odkazuje na slovo koreň, ale tiež ďalším významom je korenie. Niečo, čo dodáva šmrnc a urobí jedlo či vec charakteristickým. Kultúry, z ktorých čerpáme inšpiráciu, často spájajú dobrú hudbu s dobrým, špecificky okoreneným jedlom. Tak aj my prinášame do spoločnej tvorby svoje osobité kultúrne i ľudské korenia.“

Kolekcia pätnástich skladieb, ktorá tomuto sextetu teraz vychádza, sa nevolá Saburo bezdôvodne. V preklade to znamená nielen trpezlivosť, ale významovo aj popisuje čo trpezlivosť obnáša.

„Ten význam súvisí so zrením. Je to ten bod v čase, kedy zožnete plod s celým jeho procesom rastu. Je to tá jedinečná chvíľa, na ktorú ste museli čakať – trpezlivo,“ vysvetľuje speváčka Aida Mujačić a predstavuje súvislosť s novou nahrávkou: „Odmenou je konkrétny pocit správneho načasovania. Keď sa to udeje mimo neho, spozná sa to, je to nenaplnenie. Náš album nebol rýchlo dokončený. Dozrieval niekoľko rokov, niekedy sa posúval míľovými krokmi, niekedy bol zmrazený. Ale zrazu je tu. Máme teraz ten pocit, že v pravú chvíľu zberáme výsledok a pritom dozretie celej veci nebolo dané rozhodnúť nám, ale životu,“ dodáva Aida.

Prvý eponymný album vydala kapela vlastným nákladom v roku 2012. Pokrstila ho v Libeňskej synagóge, kde sa ich piesne dočkali divadelného stvárnenia. Na novom albume, ktorý vznikol v produkcii Matúša Godíka, je významným hosťom poľský multiinštrumentalista Lukasz Sabat.

„Všetky skladby sú koncentrované príbehy a pristupujeme k nim ako k osobnostiam. Majú svoje potreby, svoje oznámenie a prežili s nami kus života. Aj preto sme pozvali Lukasza, aby nám pomohol tieto potreby naplniť,“ oznamuje Honza Šikl. Pri nahrávaní kapela s piesňami pracovala v rôznych úrovniach. „Starostlivo sme zohľadňovali, nakoľko sa dá upustiť od jej pôvodného členenia, kam až siahajú úpravy tak, aby bol duch tej piesne zachovaný. Niekedy zapadla prirodzene do konkrétneho groovu, inokedy išlo o postupný proces a piesne si zachovali svoj tradičný tvar i rytmus (Mařík, Hoy nazan, Yerkir). Potom sa dokonca ukázalo, že k piesni existuje jej cudzokrajné dvojča a vznikali fúzie (Ervum em / Mehmeda majka budila, Postatnica / Kanchum em).“

Korjen má za sebou niekoľko rokov aktívneho koncertovania aj dlhé obdobie pokoja. Novinka Saburo ponúka osobitý príspevok k spracovaniu a interpretácii tradičnej hudby. Je prostriedkom na stretnutie, miestom, kde sa objavuje a rozvíja nadčasový príbeh, aj možnosť inšpirácie.

Album Saburo sa v decembri 2019 umiestnil na ôsmom mieste rebríčka World Music Charts Europe.

Indies Scope a NMR (foto: press skupiny)