HUDOBNÁ CESTA LONGITAL ROZPLETENÁ. KAPELA VYDÁVA NOVÝ ALBUM DIVOKO

longital_petra-acovaOd augusta zverejnili dva videoklipy, ohlásili spoluprácu s lesoochranárskym zoskupením VLK, podporili iniciatívu Všetko pre nič a v najbližších týždňoch plánujú viac ako 20 koncertov po Slovensku a Čechách. Dnes, 26. septembra, skupina Longital vydáva nový album Divoko a krátkym živým hraním spojeným s rozhovormi ho spolu s Katarziou uvedie v ten istý deň o 18:00 v bratislavskom kníhkupectve Martinus.

Dlhé roky Longital pôsobili ako elektronické duo. Potom dostali chuť hrať opäť akusticky, v sprievode svojich gitár a slákov. Shina a Dano začali hrať čistý analóg, neskôr aj s hustou zvukovou textúrou a veľkou energiou z rúk aj nôh bubeníka a klaviristu Mariána Slávku, ktorý sa k ním pridal. Už vtedy sa na koncertoch a v médiách hovorilo o sebavedomí, veľkej radosti z hry a živelnosti slovenskej skupiny. Všetky atribúty boli o niekoľko mesiacov umocnené spojením svetov alternatívnej a vážnej hudby pri projekte Longital Suita, v ktorom tradičné kapelové trio doplnilo sláčikové kvarteto.

Taká bola cesta Longitalu k divokosti, kde každá pieseň má byť prežitá tak, akoby bola posledná. Kapela z Dlhých Dielov (sídlisko v Bratislave) sa vrátila k tvorbe nového materiálu v trojici. Shina (spev, basová gitara, sláky), Dano Salontay (gitara, spev, sláky) a Marián Slávka (bicie, klavír, spev) začiatkom leta nahrali nový album „Divoko“ a dnes, 26. septembra, ho vydávajú pod vlastnou značkou Slnko Records.

„Téma ‘divoko‘ ma prenasleduje niekoľko rokov. Už dlho bolo jasné, že ak spravíme niečo nové, bude sa to takto volať. Divoko pre mňa zároveň znamená naplno, bez očakávaní, len tak, ako to prichádza,“ hovorí speváčka Shina. Pri počúvaní nového materiálu a odkrývaní príbehu čerstvého albumu Longital nadobudne človek pocit, že divokosť na ňom presakuje všetkými stenami a objavuje sa nečakane aj cielene v rôznych formách. V zvuku, o ktorý sa postaral skvelý český producent Ondřej Ježek pri nahrávaní v slovensko-českom pohraničí v Bielych Karpatoch, kde na prechádzkach krajinou môžete stretnúť plaché jelene či úplne výnimočne aj vlka. Taktiež v textoch, ktoré riešia divokú lásku bez nároku na odmenu, dočasnosť životných momentov, spomienky na bezstarostné detské chvíle a tiež krásu bytia samého so sebou, ktorá je v protiklade s tézou, že šťastie je skutočné, len keď ho zdieľame s inými.

Hudobne album prechádza gitarovo-sláčikovými krajinami a je v ňom viac klavíru ako obyčajne. Krehké momenty striedajú návaly energie (To, čo je) a ústia až do psychedelicko-grungového vyvrcholenia (Verím, neverím) s temným vnútorným monológom, v ktorom sa Marián Slávka ako spevák a autor hudby aj textu vyrovnáva s minulosťou. Album končí titulnou Divoko, ktorá prináša hlavnú tému: Stačí len milovať úplne a pri náhlom nedostatku lásky vzniká vesmír strachu, činností, smútku, túžby, pochybností, pýchy…

Týždeň pred vydaním “Divoko” prišli Longital s ďalším klipom k pesničke Na horu a dolu, ktorú síce na albume nenájdete, ale tematicky aj vizuálne k novej štúdiovke dokonale zapadá a je súčasťou spolupráce s lesoochranárskym zoskupením VLK a jeho projektom Všetko pre nič.

„Vlčím klipom „Na horu a dolu“ a aj samotným albumom Divoko by sme chceli podporiť iniciatívu Všetko pre nič. Jej iniciátorom je občianske združenie Vlk a ich víziou je dostať 5% slovenského územia pod vlastnú kontrolu tak, aby bolo chránené pred výrubmi, výstavbami ciest a inými zásahmi. Proste aby sa s ním nerobilo nič. Aby si príroda samotná bez človeka riadila svoje procesy, aby sme zbytočne nezasahovali do toho, čomu vlastne vôbec nerozumieme. Paradoxne, v súčasnom svete máme s týmto najviac práce a ako hovorí Vlk: Aby sa s lesmi nerobilo nič, my musíme urobiť veľa,” uzatvára Shina.

ĎALŠIE INFO:
Album Divoko: https://www.slnkorecords.sk/longital/divoko

Vydanie albumu bude podporené koncertnou šnúrou v 23 mestách na Slovensku a v Čechách, aktuálny zoznam je zverejnený na http://longital.com/sk/concerts

Album bude pokrstený na špeciálnych koncertoch v Prahe a v Bratislave:
20.10.2016 PRAHA, Divadlo Archa spolu s Katarziou: https://goout.net/cs/koncerty/longital+katarzia/hjqkb/
03.11.2016 BRATISLAVA, Nu Spirit Club: https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=22634
Viac o Longital: www.longital.com

Alexander Čerevka (Foto: Petra Ácová)

obal-longital-divoko_maria-rojko