BORSH DIVISION – HUDOBNÝ BORŠČ OD NAŠICH VÝCHODNÝCH SUSEDOV

Borsh Division - Future Sound Of Ukraine (Trikont, 2016)

Borsh DivisionHudba, ktorú tvoria naši východní susedia, nie je u nás veľmi známa.

Na Slovákov má menší dosah a to preto, že informovanosť o nej je minimálna. To ale neznamená, že neexistuje aj v postsovietskych krajinách moderná hudobná scéna. Presvedčiť sa nás o tom pokúša Yurij Gurzhy – kapelník skupiny RotFront a zostavovateľ legendárnych kompilácií ako napríklad Shtetl Superstars alebo Russendisko. Jeho zásluhou vyšla i „výberovka“ zostavená na Ukrajine s názvom Borsh Division – Future Sound Of Ukraine.

Polievka boršč sa neobjavuje v jej názve náhodou. Yurij o nej hovorí ako o symbole Ukrajiny. Jej názov môže byť interpretovaný aj ako mnoho národov – jedna polievka.

V týchto ťažkých časoch sa musia Ukrajinci sústrediť na veci, ktoré ich spájajú. To je hlavný koncept celej kompilácie. Yurij a jeho rodina žije od roku 1995 v Berlíne. Štyri roky po presťahovaní začal nahrávať piesne spoločne so svojim priateľom Vladimírom Kaminerom, spisovateľom z Moskvy. Ich hudba so skupinou RotFront je charakteristická zmesou punku, ruskej melodiky, klezmeru a ďalších žánrov.

V podobnom štýle je aj najnovšia kompilácia zostavená z interpretov a skupín nielen z Ukrajiny, ale aj z Ruska, Moldavska alebo Bieloruska.

Medzi týmito hudobníkmi nepočuť žiadny rozpor ani rozdiely. Všetkých spája skutočnosť, že ich hudba vznikla na Ukrajine. Sú na nej zachytené ich najnovšie hudobné podnety a Ukrajina odkazuje svetu, že toto je ich budúci „sound“.

Pripájame ešte fotky jednotlivých zúčastnených skupín a interpretov:

Róbert Gregor