HUDOBNÝ PROJEKT PROTIKLAD A OBÝVAČKOVÝ PANDEMICKÝ MIX

Trio slovenských hudobníkov z Nitry, ktoré si hovorí Protiklad, nahralo svoj „Pandemický mix“ v karanténnych obývačkách.

Hudobný projekt Protiklad pôsobí v zložení Lukáš Kniebügl (spev, gitara), Ján Kostolány (basová gitara) a Oliver Beer (bicie, perkusie). Ich debutový album s názvom „Pandemický mix“ vznikol počas druhej vlny pandémie v minulom roku.

Piesne tria Protiklad sú priamočiare, bez tendencie umelo zaujať muzikantskými zvratmi, či neurčitými metaforami.

Trio Protiklad hrá indie rock a inšpiráciu čerpá aj z klasického slovenského bigbítu. Textovo reflektuje na súčasné spoločenské výzvy, s dôrazom na komplikovanosť medziľudských vzťahov a apatiu k celospoločenským otázkam. Skladby sú výberom z tvorby tria od roku 2018. Tri z nich vznikli počas pandémie v roku 2020 (Demagóg, Stoj, Ľudovo-elitárska). Staršie skladby vznikli spontánne najmä v dôsledku spoločenských zmien koncom februára 2018. Zameriavajú sa na politické dianie a spoločenskú apatiu, ktorá s krízou riadenia krajiny úzko súvisí.

Naliehavosť v textoch (Nemáme čas) striedajú pokojnejšie polohy (Pokora). Album nechce budiť pocit monotónnosti, či banálnosti. Počuť rock (Splín), grunge (Demagóg) i hip-hop (Námaha). Experimentálnejšiu formu počuť v skladbe „Rácio“.

Všetkých dvanásť autorských skladieb Lukáša Kniebügla vzniklo od októbra do decembra 2020 v domácich „karanténnych“ podmienkach. Album vznikal na diaľku v Nitre, Bratislave a Prahe.

Napriek rôznym zákazom sa na albume „Pandemický mix“ stretli aj hosťujúci hudobníci ako Marián Slávka (bicie), Marián Jaslovský (saxofón), Robert Kolář (trúbka) či Juraj Janík (piano).

Všetky skladby boli zmixované a zmastrované Majom Džubákom v Smile 4 You Records štúdiu v Bratislave, ktorý na album prispel aj producentsky. Vďaka svojím skúsenostiam zdôraznil posolstvo jednotlivých skladieb. Ilustráciu čerta na obale albumu venoval Lukášovi slovenský výtvarník Marek Ormandík pri návšteve jeho ateliéru.

NMR (foto: archív Protiklad)