THE HUMAN EXPERIENCE A PIESNE O LÁSKE NA ALBUME BROKEN OPEN

The Human Experience - Broken Open (Slow down, 2017)

Priznám sa, že v našej redakcii sme projekt The Human Experience doposiaľ nepoznali. Broken Open je už ich šiestym albumom, takže ráčilo by sa s nimi konečne zoznámiť. Vlastne ani nie s nimi, ale s ním, pretože za týmto projektom stojí najmä jeden človek David Block. Jeho albumová novinka skúma najkomplikovanejšiu ľudskú emóciu – lásku. Album Broken Open je podobne ako láska zložitý. Jeho trinásť piesní vtiahne poslucháča do smútku, radosti, súcitu, blaženosti, pokoja a ostatných pocitov, ktoré súvisia s pocitom milovať a byť milovaný.

Už titulná skladba Broken Open poukazuje na autorov talent, spočívajúci v citlivom miešaní pestrých elektronických kompozícií, ktoré sú postavené zväčša na harmonických hlasoch a zvuku klavíra. Ten evokuje pocit, že sa pri počúvaní nachádzate v zadymenom jazzavom klube. V nasledujúcej skladbe Traveling Blues sa nálada zmení v bluesovú. Na trúbku v nej hrá úznávaný hudobník Mal Webb. Na albume spolupracovalo mnoho ďalších hostí, najmä spevákov a speváčiek. Medzi nahrávkami nájdete dokonca aj remake jedného z prvých hitov Alicie Keys s názvom Fallin‘.

David Block o textoch svojho nového albumu povedal, že  skúmajú celé spektrum lásky od nevinnosti, až po zlomyseľnosť. Vďaka netradičnému poňatiu svojej hudby má už fanúšikovskú základňu po celom svete. Môže sa pochváliť vystúpeniami na mnohých prestížnych podujatiach. Vystúpil na festivaloch ako Burning Man, Boom, Coachella, Electric Forest, Wakarusa, Lightning in a Bottle, Sonic Bloom a ďalších. Na jednom pódiu koncertoval spoločne so skupinami ako Thievery Corporation, či Bonobo.

Zatiaľ čo Blockove piesne boli v minulosti skôr búrlivé a zvodné, skladby na albume Broken Open evokujú zraniteľnosť a hudobnú vyspelosť. Nie sú len o zdieľaní emócií s poslucháčom. Ich autor im dodal pridanú hodnotu. Výsledok je inovatívny a osviežujúci, preto Vám ho radi predstavíme rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (Foto: Nina Noe)