IBEYI: GLOBÁLNE POPOVÉ KÚZLO

Od posledného albumu Ibeyi uplynulo päť rokov. V súčasnosti sa afro-kubánske dvojičky z Francúzska pripomínajú tretím albumom s názvom „Spell 31“. V nových piesňach hľadajú magické spojenie medzi svojimi predkami a duchovnom.

K nahratiu nového albumu inšpirovalo Ibeyi kúzlo. Dvojica našla v štúdiu producenta a šéfa vydaveteľstva XL Recordings Richarda Russella „Zaklínadlo 31“ v starovekej egyptskej „Knihe mŕtvych“. „Staroegyptská kniha mŕtvych“ je zbierkou zaklínadiel slúžiacich k ochrane zosnulých.

Pre Ibeyi je mágia krásou života. „Myslím, že ľudia veľmi nehovoria o mágii a nepoužívajú toto slovo. Bolo by pekné, keby sme ju nevnímali ako niečo čudné alebo nadprirodzené,“ želá si Naomi. Jej sestra Lisa-Kainde dodáva: „Nie je všetko ako vo filmoch.“

Moc a oslobodenie

„Spell 31“ je duchovný album. Po pandémii, protestoch proti rasizmu a policajnému násiliu je čas na uzdravenie a harmóniu. V piesňach Ibeyi spievajú o tom, ako sa zbaviť smútku, spojiť silu predkov a oslobodiť sa od nutkania byť dokonalý.

Pieseň „Rise Above“ inšpirovala skladba z roku 1981 od americkej punkovej kapely Black Flag.

„Text je silný, dôležitý a stále aktuálny. Preto bolo dôležité, aby sme túto pieseň prepracovali. Keď ju hráme naživo, cítime jej silu.“

V skladbe Ibeyi samplujú bicie svojho otca, perkusionistu skupiny Buena Vista Social Club Miguela „Anga“ Diaza.

Na novom albume sa objavuje aj ich matka, speváčka Maya Dagnino. Nahrala časť textu do piesne „Foreign Country“ o zvláštnom vzťahu dvojičiek.

Bilancia sestier.

Popový zvuk Ibeyi je eklektický. V ich hudbe sa mieša soul, hip-hop, pop a elektronické zvuky. Počuť v nej aj ich jorubské korene. Kratšia skladba „O Inle“ je určená bohyni uzdravenia.

„Keď z nás ide Joruba prirodzene, sme šťastné. Ale nechceme to nasilu. To by nebolo čestné,“ hovoria dievčatá.

Lisa-Kaindé skladá piesne na klavíri a Naomi hrá na cajon, čim vytvára rytmy. V prípade titulnej piesne „Spell 31“ sa Naomi po prvýkrát mohla slobodne vyjadriť k produkcii skôr, ako Lisa napísala text. Lisa spočiatku nevedela, ako nový prístup zvládne, ale nakoniec jej to umožnilo nájsť lepšiu rovnováhu medzi svetmi oboch sestier.

Ibeyi vydali už tri albumy a medzi ich fanúšikov patria napríklad Beyoncé, Adele, Kamasi Washington alebo David Byrne. Ich hudba zaznela vo filmoch ako „Roma“ alebo „How to Stop a Recurring Dream“. Boli tiež súčasťou módnych kampaní značiek Chanel, Nike alebo Louis Vuitton. V knihe „Sister 2 Sister“ uvádzajú: „Sme hrdé na to, čo sme dosiahli. Meno Ibeyi by mal teraz poznať každý.“

NMR (press Ibeyi)