LUCAS SANTTANA VYZÝVA K ZÁCHRANE PLANÉTY

Brazílsky spevák a skladateľ Lucas Santtana je potomkom sociálno-politického hnutia Tropicália. Na ôsmom albume „O Paraíso“ sa jeho jemný hlas stretáva s jazzom, elektronikou a bossa novou.


Lucasov nový album je výzvou k udržateľnému životu a väčšej pozornosti k životnému prostrediu. Podľa neho raj existuje tu a teraz. „Je to naša Zem a my všetci sme spoluzodpovední za jej blaho. Otázka však znie, čo s tým urobíme? Aký je náš vzťah k tejto planéte?“, hovorí Lucas Santtana, ktorý svoj nový album venoval najnaliehavejším otázkam našej doby. Spevák a skladateľ z oblasti Bahia sa v poslednom čase venoval v ústraní štúdiu kníh viacerých environmentalistov a filozofov.

Po prečítaní eseje Davida Wallace-Wellsa s názvom „The Uninhabitable Earth“ (Neobývateľná Zem), v ktorej sa píše aké peklo by nastalo, keby teplota Zeme stúpla o 4 stupne, si uvedomil, že klimatickým zmenám, environmentálnym katastrofám a zvyšovaniu teploty treba čeliť adekvátnou výzvou.

Nový jazyk

Lucas Santtana chce svojimi poznatkami prebudiť ľudí. Nerobí to hlukom či poplachom, ale jemne a elegantne za sprievodu akustickej gitary, bossa novy, jazzových aranžmánov, hravej elektroniky a za pomoci svojho empatického spevu o krehkom ekosystéme. „Koľko SOS signálov musí byť vyslaných, kým si otvoríme oči?“ pýta sa v delikátnej skladbe „A Transmissão“. V piesni „What’s Life“ zhudobnil text americkej mikrobiologičky Lynn Margulisovej. Jeho opakujúci sa verš „My sme príroda“ je veľmi chytľavý.

Každá nahrávka na novom albume stelesňuje novú vrstvu, ktorá cibuľovito odkrýva tému spojenú s prírodou. Čím ďalej autor preniká, tým viac to bolí. V piesni „La Biosphère“ Lucas spieva s francúzskym detským zborom o hlúposti medzinárodných poľnohospodárskych korporácií, ktoré chcú ovládnuť prírodu vyšľachtenými rastlinami.

Skladba „Vamos ficar na terra“ pojednáva o projekte Elona Muska na Marse. „Elonovi Musicovi by som povedal, že je hlúpe chcieť ísť na Mars, keď máme obrovskú príležitosť žiť na jedinej obývateľnej planéte v slnečnej sústave,“ hovorí Brazílčan.

Pieseň „Muita Pose, Pouca Yoga“, ktorú spieva s krajankou Flavia Coelho, je jedinou veselou nahrávkou na albume. Speváci ňou satiricky narážajú na konzumný život v internetovom veku.

Brazília má opäť nádej

Brazília stelesňuje pre zvyšok sveta tajomný raj, ako ho už v 16. storočí opisoval nemecký dobrodruh Hans Staden, alebo aký vidíme v diele francúzskeho maliara Félixa-Émila Taunaya, ktorý žil v 19. storočí. Je to tajomnom zahalená vízia raja, ktorú Brazílčania neskôr preniesli do svojho spôsobu hry na gitaru. Lucas sa ňou inšpiroval a uvedomil si, že pocit krásy, ktorý v sebe zahŕňa, je v skutočnosti univerzálny.

Svoju rodnú Brazíliu využíva ako prostredie pre svoje inteligentné texty. Po štyroch rokoch vlády konzervatívneho prezidenta Jaira Bolsonara je krajina politicky rozdelená, ľudia sa cítia byť oklamaní a veľké časti Amazónskeho pralesa sú zničené. Lucas to chce napraviť a dať ľuďom nádej.

S novou vládou pod vedením liberálneho prezidenta menom Luiz Inácio Lula da Silva sa Brazília pokúsi získať späť svoje staré postavenie, ako sprostredkovateľ medzi veľkými mocnosťami vo svete a ako mystické, duchovné miesto, v ktorom sa môže stať čokoľvek, hovorí Lucas.

Poklona skupine Beatles

V titulnej skladbe „O Paraíso“ objavil spevák sám seba. Po niekoľkých ťažkých rokoch sa stal skutočným básnikom so srdcom a otvorenou mysľou. Jeho hlavnou súčasnou prioritou je záchrana životného prostredia.

Popri ôsmich pôvodných skladbách sa na albume „O Paraíso“ nachádzajú dve cover verzie. Okrem piesne „Errare Humanum Est“ z roku 1974 pôvodne od Jorgeho Bena je to aj skladba „The Fool On The Hill“, jednej z najobľúbenejších Lucasových piesní od Beatles. Pôvodná verzia skladby pochádza z roku 1967 a v novej verzii je jej odkaz premostený do súčasnosti.

„Podľa mňa Paul Mc Cartney v nej spieval o domorodom šamanovi s tretím okom, ktorý videl viac ako ostatní. Niekedy sa takýmto ľuďom vysmievame, podobne ako dnešným ekoaktivistom,“ dodáva Lucas Santtana.

NMR (foto: press Lucas Santtana)