IGGY POP A JOSH HOMME ODVYSIELAJÚ DOKUMENT AMERICAN VALHALLA

Snímku American Valhalla uvedú 30. 3. 2020 večer na službe YouTube.

Americký spevák Iggy Pop a muzikant Josh Homme v pondelok na internete odvysielajú ich dokument American Valhalla (2017). Chcú sa tak uistiť, že ich priaznivci zostanú počas pandémie nového koronavírusu doma. „Sme veľmi odhodlaní zabezpečiť, aby ste zostali doma. Preto máme pre vás na pondelok chuťovku. Jedinečnú projekciu American Valhalla!,“ napísal Pop na službe Instagram. Snímku uvedú na službe YouTube, prostredníctvom kanála vydavateľstva Eagle Rock, o 21:00 stredoeurópskeho letného času.

American Valhalla sleduje spoluprácu Iggyho Popa, Josha Hommea, Deana Fertitu a Matta Heldersa, ktorá viedla k vzniku popového sedemnásteho albumu Post Pop Depression (2016).

Iggy Pop, vlastným menom James Newell Osterberg Jr., pôsobí na scéne od 60. rokov minulého storočia. Jeho kariéra je spätá s kapelou The Stooges, ktorú v roku 2010 uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Pop má na konte sólové nahrávky, ako napríklad The Idiot (1977), Lust For Life (1977), Blah Blah Blah (1986), Brick By Brick (1990), American Caesar (1993), Beat ‚Em Up (2001), Aprés (2012) alebo Free (2019). Medzi jeho najznámejšie sólové skladby patria Lust For Life, The Passenger, Nightclubbing, Real Wild Child (Wild One) či Candy. Objavil sa v snímkach ako Mŕtvy muž (1995), Vrana 2: Mesto anjelov (1996) či Káva a cigarety (2003). V roku 2017 mu udelili titul Commandeur francúzskeho Radu umenia a literatúry (Ordre des Arts et des Lettres).

Joshua Michael Homme už ako dvanásťročný začal hrávať v kapele Autocracy, pričom o dva roky neskôr, v roku 1987 založil formáciu Katzenjammer, ktorá sa neskôr premenovala na Kyuss. Skupina fungovala do roku 1996, pričom vydala štyri albumy. Homme v tom istom roku založil nový projekt Gamma Ray, ktorý o rok neskôr premenoval na Queens of the Stone Age, pričom je jeho jediným stálym členom a má s ním na konte sedem štúdioviek. V roku 1997 zas sformoval kolektív The Desert Sessions, s ktorým nahral dvanásť EP nahrávok. Tie vyšli aj vo forme šiestich kompilácií. O rok neskôr spoločne s Jessem Hughesom založil kapelu Eagles of Death Metal, s ktorou uviedol na trh päť albumov. Je tiež členom momentálne neaktívnej superskupiny Them Crooked Vultures, v ktorej pôsobia aj Dave Grohl z Foo Fighters a John Paul Jones z Led Zeppelin. Formácia má na konte zatiaľ iba eponymný album.

SITA a NMR (foto: press interpretov)