IREKE: VÝZVA K TANCU

Francúzske duo Ireke na svojom debutovom albume „Tropikadelic“ čerpá inšpirácie z tropického podnebia a afro-karibských rytmov.


Slovo Ireke v jorubčine znamená cukrová trstina. Multiinštrumentalisti a producenti Damien Tesson a Julien Gervaix si ho zvolili za názov svojej kapely, v ktorej zdieľajú lásku k afro-karibským rytmom a hudobným legendám ako napríklad Fela Kuti a King Tubby.

Aranžér, saxofonista a multiinštrumentalista Julien Gervaix v minulosti pôsobil vo viacerých zoskupeniach, no predovšetkým v kolektíve Soulshine a afrobeatovej skupine Walko, v ktorej mal tú česť niekoľko rokov vystupovať s Kialom Nzavotungom, niekdajším gitaristom Felu Kutiho a jeho skupiny Egypt 80.

Damien Tesson sa prvýkrát predstavil ako dubmaster, gitarista a producent v skupine Shi Fu Mi Temple. Svoje skúsenosti neskôr zúročil v skupine BIBA (Bingy Band) a následne v dubovej kapele Jideh High Elements, ktorej zostavu tvorili tiež Robert Sanchez zo štúdia Lone Ark a reggae speváčka Sana Bob z Burkiny Faso.

Damien a Julien sa prvýkrát stretli v kapele hudobných nadšencov s názvom Playtime. Mali ale v tom čase chuť vytvoriť niečo väčšie a ambicióznejšie a rozmýšlali nad vlastným projektom.

„Predovšetkým nás spojila láska k rytmom, ktorý je dodnes vodítkom našej hudby. Chceli sme ísť hlbšie a skúmať štýly vychádzajúce z Karibiku,“ vysvetľujú.

Pozitívny prístup

Na albume „Tropikadelic“ nájdete desať optimistických nahrávok. Po skôr zverejnených cukrovinkách v podobe piesní „Love Is Jokin“ a „Femme Qui Danse“ s hosťujúcim spevákom menom Pat Kalla bolo zrejmé že do albumu bude našľahaná temperamentná výzva k tancu.

V tanečnom duchu sú nadýchané už úvodné nahrávky „Petit à Petit“ a „Oh Ma Chérie (Petit à Petit Part 2)“, ktoré naspievala speváčka Agnès Hélène.

Skladba „Man Bo Diak“ s pôsobivým vokálom francúzsko-laoského reggae umelca menom Amatah Keo má však podstatnejší, dubom presýtený nádych. Pieseň „Métissage“ umocňujú dychové nástroje v štýle afrobeatu a brnkajúci zvuk gitár. Najdlhšou nahrávkou na albume je „Electro Highlife“, ktorá evokuje dlhú noc strávenú na párty niekde v Karibiku.

Celkovo tento titul oživuje jarnú hudobnú ponuku a nemal by ho obísť žiaden fanúšik exotických rytmov.

NMR (foto: Ireke press)