JAAKKO EINO KALEVI – NENÁPADNÝ HUDOBNÍK Z CHLADNÉHO FÍNSKEHO SEVERU

Jaakko Eino Kalevi – Out Of TouchJaakko Eino Kalevi – Out Of Touch (Domino Recordings 2018)

Jaakko Eino Kalevi pochádza z mesta Jyväskylä pri jazere Päijänne, nazývaného pre vysoký počet škôl fínske Atény, z mesta s mnohými budovami navrhnutými slávnym architektom Alvarom Aaaltom, v ktorom sa každoročne koná svetoznáma „Rallye tisícich jazier“.

Priaznivci automobilových pretekov to asi vedia, no mnohí priaznivci hudby nevedia, že Fíni majú v posledných dvadsiatich rokoch čoraz zaujímavejšiu hudobnú scénu. Napokon, Fíni mali vždy niečo zaujímavé na viacerých hudobných frontoch, počnúc Sibéliom, cez Leningrad Cowboys až po skupinu Värttinä.  Majú  napríklad zaujímavú aj scénu elektronickej hudby (Jimi Tenor, Husky Rescue, Regina, Pan Sonic). Teda žiadny div, že sa tam umelecky vybrúsil aj bývalý vodič električky Jaakko Eino Kalevi, ktorý vytvára síce nie prevratnú, no zato príjemnú, inteligentnú hudbu svetového formátu, prevažne elektronickú. Je multiinštrumentalista, no najšťastnejší je za bubnami, zároveň aj spieva a sám si produkuje vlastné piesne.

Jaakko Eino Kalevi 2018Nedávno predstavil svetu album s názvom Out Of Touch. Je to jeho druhý album – z medzinárodného pohľadu. Doma vo Fínsku mu totiž vyšlo päť ďalších albumov, ak nerátame jeho nahrávky na remixových a kompilačných albumoch. Texty piesní má väčšinou v angličtine, no občas zaznie aj fínčina. V minulom roku sa podieľal aj na albume Davida Byrnea – American Utopia. V roku 2016 bol pozvaný, aby sa pripojil k zostave belgickej „new wave“ skupiny Aksak Maboul. Je prvým severským umelcom, ktorý podpísal zmluvu s anglickým vydavateľstvom Domino Recordings, ktoré má už viac ako dvadsaťročnú tradíciu.

„Mám pocit, že som si viac uvedomil, že mám môj vlastný zvuk,“ hovorí Jaakko. „Myslím, že moja hudba sa stala v súčasnosti viac emotívnou.“

Desať piesní jeho nového albumu Out Of Touch znie miestami ako lounge music s výraznými vplyvmi hudby osemdesiatych rokov minulého storočia. Občas trošku pripomenie štýl Američana známeho pod pseudonymom Ariel Pink a zachádza aj do podivného psychedelického sveta, akoby námesačného. Out Of Touch nie je plytký album, cítiť z neho poctivý prístup, takrečeno poctivú prácu a nadhľad – širokospektrálny. Aj preto sme niektoré jeho piesne zaradili do nášho vysielania.

Róbert Gregor (foto: press)