JAMES YORKSTON & NINA PERSSON: INTÍMNE HUDOBNÉ SPOJENIE

Čo všetko by sa mohlo pokaziť na tesnom spojení ambiciózneho škótskeho speváka a skladateľa so švédskou indie popovou speváčkou? Samozrejme, veľa.


Napriek tomu James Yorskton a Nina Persson z The Cardigans nahrali album „The Great White Sea Eagle“, ktorý je metaforicky prelepený poznámkou: Pozoruhodný, jednoducho pozoruhodný.

Nenáročné, intímne ódy na lásku, prírodu, krásu všedného dňa, rodinu či smrť priateľa sa spojili so základnou ľudskou túžbou podeliť sa o svoje duševné rozpoloženie s ostatnými.

Úprimne, s čistým zámerom, a preto vierohodne, ako z ich nahrávok počuť. Bez tieňa falošného presvedčovania, že o spoločnom vyliatí srdca snívali celé roky. Nič také. Nepoznali sa a rozsah ich predchádzajúceho vzťahu definovalo len vedomie, že obaja nosili vlnené čiapky.


„Keď sa ma spýtali, či chcem spievať s Jamesom, povedala som áno, pretože som si myslela, že je to Blunt. Jamesovu tvorbu som predtým nepočúvala, ale hneď sa mi páčila, čo sa o Bluntovi povedať nedá,“ uviedla Nina na pravú mieru. O to prekvapujúcejšie je, ako sa s Yorsktonom emocionálne spojili v ľúbostnej piesni „The Harmony“.

James Yorskston pochádza z regiónu East Neuk, nachádzajúci sa v grófstve Fife. Je považovaný za skrytý klenot britskej folkovej scény. Spolupracoval s Johnom Martynom aj Martinom Carthym a veľký rešpekt si získal aj ako autor a albumami, ktoré nahral s džezovým kontrabasistom Jonom Thornom a indickým spevákom a hráčom na sarangi Suhailom Yusufom Khanom.


Yorkston uvoľňuje tvorivý pretlak najmä vydávaním vlastných albumov a na tom predposlednom – The Wide, Wide River – zveril sprievod švédskemu orchestru The Second Hand Orchestra, ktorý vedie Karl-Jonasen Winqvist.

S orchestrom má najlepšie skúsenosti, a keďže tentoraz skladby skomponoval s klavírom namiesto gitary, rozhodol sa v štúdiu pracovať inak a orchester spojil s Ninou ako autorkou aranžmánov.

Jeho členovia, s výnimkou Winqvista, skladby nikdy predtým nepočuli a do sprievodu sa zapájali inštinktívne, ako to cítili, čo im dodalo očarujúco odľahčenú atmosféru.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Yorkston & Persson, Anna Drvnik)