JANA KIRSCHNER NAPÍSALA EMOTÍVNU SKLADBU DUNAJ K FILMU OSTRÝM NOŽOM

Jana Kirschner 2019Slovenská speváčka Jana Kirschner, ktorá sa stala porotkyňou v pripravovanej markizáckej šou The Voice, strávila mrazivý deň nakrúcaním klipu pri rieke Dunaj. Rovnaký názov nesie aj jej nová skladba venovaná filmu Ostrým nožom, ktorý je inšpirovaný vraždou Daniela Tupého. Do do kín zamieri už vo februári.

Ešte v decembri sa v mrazivých teplotách stretol filmový štáb na čele s režisérom Teodorom Kuhnom. Na brehu mŕtveho ramena Dunaja a pod bratislavskými mostami nakrúcali zábery do pripravovaného videoklipu. Chlad ani skorý západ slnka nezaskočili filmárov, práve naopak, dotvorili správnu atmosféru jednotlivých scén. Okrem Jany Kirschner, Romana Luknára a ďalších známych hercov si v klipe zahral aj herec David Hartl, ktorý v ňom ako postava Davida z filmu Ostrým nožom osamotený blúdi nočnou Bratislavou, netušiac, že sa už čoskoro stane obeťou nehanebného činu.

„Mám pocit, že k témam, ktoré nami zatriasli, bolo takmer nemožné sa nevyjadriť. I keď ticho, ktoré ma zasiahlo po nedávnej vražde ďalšieho nevinného človeka, bolo tak všeobjímajúce a veľké, že som mala niekoľko mesiacov problém nájsť v niečom zmysel a opäť začať tvoriť,“ spomína na minuloročné tragické udalosti so sklamaním Jana Kirschner a pokračuje: „Umenie musí reagovať na takéto témy, umenie musí povedať pravdu, umenie musí klásť otázky a nabádať k diskusii. Preto vznikla táto skladba.“

„Pri Dunaji dobodali chlapca. Podľa všetkého ide o vášho syna,“ oznamuje v úvode filmu vyšetrovateľ. Snímka Ostrým nožom rozpráva fiktívny príbeh Ľudovíta (Roman Luknár), ktorému neonacisti zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu. Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou. Aká je však jeho šanca vyhrať nerovný boj s prehnitým systémom?

Príbeh klipu k piesni Dunaj je akýmsi doplnením filmu, ktorý je voľne inšpirovaný tragickou vraždou Daniela Tupého spred trinástich rokov. V  klipe budú použité aj zábery z prichádzajúceho filmu, ktorého premiéra je naplánovaná na 21. 2. 2019.

„A čas plynie, na prach mení, všetko, čo si človek cenil. Domy, ulice aj prístav a tá bolesť je ti blízka.“ Tak znie text piesne, ktorej videoklip uzrie svetlo sveta spolu s uvedením skladby už 30. januára.

Zatiaľ si môžete pozrieť filmový trailer. V jeho závere počuť krátky úryvok z titulnej skladby.

Ľuba Svatá + NMR