JARV IS A PIESNE KONCIPOVANÉ ZA POMOCI PUBLIKA

Jarv Is - Beyond The Pale (Rough Trade, 2020)

Anglická skupina Pulp dosiahla svoj umelecký vrchol v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Jej líder Jarvis Cocker sa v súčasnosti na hudobnú scénu vracia albumom „Beyond The Pale“, ktorý vznikol pod hlavičkou jeho nového projektu JARV IS.


Spoločne s Mirom Potočkom sme sa na Slovensku stali zrejme úplne prvými fanúšikmi skupiny Pulp. Vďaka albumu „Separations“ sme ju objavili už v roku 1992. Nahrávky z ich neskorších albumov ako „His ‚n‘ Hers“ (1994) a „Different Class“ (1995) som s obľubou prezentoval na nejednej party.

V roku 2001 aktivita Pulp výrazne poklesla i keď kapela príležitostne stále koncertovala. V rokoch 2011-2012 dokonca dosť aktívne a osobne som vďačný za to, že som ju v tom čase mohol vidieť aj u nás na Slovensku na Pohoda festivale.

Jarvis Cocker sa z hudobnej scény nikdy nevytratil. V posledných rokoch vystupoval ako sólista a spolupracoval aj s mnohými ďalšími hudobníkmi.

JARV IS je nový hudobný experiment Jarvisa Cockera, ktorý je koncipovaný v skladaní piesní v interakcii s publikom. Spolu s Cockerom v ňom pôsobí ďalších päť prevažne sheffieldských hudobníkov. Prvýkrát sa pod týmto názvom predstavili v roku 2017 na islandskom festivale Norður og Niður, ktorý organizovali Sigur Rós. Od vtedy strávili veľa času zdokonaľovaním svojich siedmych piesní, ktoré sa teraz objavili na albume „Beyond The Pale“. Všetky tieto skladby si testovali na publiku a nahrali ich pod drobnohľadom producenta Geoffa Barrowa, ktorého poznáme zo skupín Portishead a Beak>.

Nový album projektu „Beyond The Pale“ projektu JARV IS je zrejme vrcholom kariéry jedného z najlepších súčasných anglických skladateľov, medzi ktorých Jarvis Cocker nepochybne patrí. Typický zvuk Pulp ale nečakajte. Nové nahrávky znejú inak: trochu nekonvenčne, miestami strašidelne, zábavne i naliehavo.

Róbert Gregor (foto: Daniel Cohen, press)