JUPITER & OKWESS: MOJOU KRAJINOU JE SVET

„Ich bin ein Konžan, mojou krajinou je ale svet,“ tvrdí Jupiter – samozvaný generál povstalcov konžskej hudby.

Pokiaľ sa ho však spýtate na domov, miesto odkiaľ pochádza a kam sa v budúcnosti chystá, má podľa neho veľkosť zhruba dva metre štvorcové a leží pod zemou.

Názov nového albumu „Na Kozonga“ znamená „idem domov“, no o priamej linke do hrobu nepadne ani slovo, Jupiter spomína len nevyhnutnosť smrti, prinášajúcu vraj pokojný domov. Nie často: iba keď spomína na v minulom roku zosnulého otca a v skladbe „Marco“ na svojho dlhoročného manažéra a producenta Marca-Antoina Moreaua (tiež strojcu úspechov Amadou & Miriam alebo Songhoy Blues).

Spomínaný producent pomohol Jupiterovi definovať jeho bofenia rock: novú konžskú tanečnú hudbu obzerajúcu sa za rumbou, funky a zvukmi Kinshasy, ktoré sú zostrené rockovými gitarami.

Po nedávnom veľkom svetovom turné bolo navyše jasné, že Jupiter sa cíti doma vlastne skoro všade.

Takže s uvádzaným návratom, či už do hrobu alebo do mesta Kinshasa, to nie je tak horúce, album totiž s pomocou producenta menom Maria Caldato Jr (Seu Jorge, Beck, Bjork, Blur, John Lee Hooker, Manu Chao) kompletne nahral v Los Angeles. S mnohými hosťami, ktorých tak nejako berie za rovnakých Afričanov ako je on, pretože vraj rovnako všetci naši predkovia pochádzajú z čierneho kontinentu.

No, ako sa to vezme, každopádne brazílsky raper Marcelo D2 a neworleanský Preservation Hall Jazz Band ho chytili za slovo a nechali sa strhnúť jeho nátlakovým afrofunkom, zatiaľ čo americká speváčka Maiya Sykes sa položila do popsoulového premietania o mlátení do korytnačkinho pancieru…, čo skôr bude bolieť vás ako korytnačku.

Mladosť prežil Jupiter s otcom diplomatom v niekdajšej NDR.

To len na vysvetlenie, prečo do jemu dedikovanej a čiastočne nemecky odspievanej skladby „Kozonga“ namiešal citáciu Boney M, psychedelické strašenie tajnou sektou konžských leopardích mužov a lascívne provokujúcu morskú pannu Mami Wata.

História sa opakuje a Jupiter s militantnou čílskou raperkou Anou Tijoux hľadajú v skladbe „You Sold Me A Dream“ ďalší spôsob, ako nás pred touto hrozbou varovať. Konkrétne pred rasizmom, kolonizáciou a nedoriešenou otrokárskou érou.

Pre zaujímavosť dodávame, že predchádzajúci album Jupiter & Okwess s názvom „Kin Sonic“ bol podľa NY Times najlepším albumom roku 2018 a v tom istom roku bol zaradený aj do playlistu prezidenta Obamu.

Jiří Moravčík a NMR (foto: Micky Cément, Florent de la Tullaye)