TIKEN JAH FAKOLY NA NOVOM ALBUME UPOZORŇUJE, ŽE SVET JE HORÚCI

Tiken Jah Jakoly - Le Monde Est Chaud (Barclay, 2019)

Tiken Jah Fakoly - Le Monde Est ChaudeZa názvom  Tiken Jah Jakoly sa skrýva takmer päťdesiatročný spevák z Pobrežia slonoviny, ktorého vlastné meno je Doumbia Moussa Fakoly. Na našom webe o ňom nájdete niekoľko zaujímavých článkov.

Viac ako tri desaťročia patrí medzi kritické hlasy afrického kontinentu a je tiež popredným predstaviteľom moderného reggae.

Celý život bojuje za lepšie životné podmienky Afričanov, za mier, demokraciu, za podporovanie vzdelávania. Kritizuje globalizmus, skorumpovaných afrických politikov, zasadzuje sa za zrušenie dlhov africkým krajinám. Niekoľko rokov žije v exile (Francúzsko, Mali), v minulosti sa ho dokonca pokúšali i zavraždiť.

Hudbe sa venuje od skorého veku. Po úspechoch v rodnej krajine, mala stúpajúcu tendenciu aj jeho medzinárodná kariéra, ktorá ho viedla k spolupráci s mnohými významnými svetovými hudobníkmi. (Sly & Robbie, Zebda, Amadou Et Mariam, Dub Incorporation, Steel Pulse, Bernard Lavilliers , Akon a ďalšími). Vďaka svojim desiatim albumom si vybudoval renomé v mnohých krajinách sveta, nielen medzi africkými fanúšikmi.

Tiken Jah Fakoly 2019Na novom albume „Le Monde Est Chaud“ („Svet je horúci“) pokračuje vo svojej misii. Stále kriticky a hudobne na vysokej úrovni. V jeho inteligentnom reggae je počuť vplyv africkej hudby a zvuky hudobných nástrojov ako  kora, balafón, n’goni. Nové nahrávky majú silné melódie a ako zvyčajne kritické texty. Ako hostia priložili ruku k dielu Erwan Séguillon, Gaël Faye a Kerredine Soltani z Francúzska.

Pilotný singel „Le monde est chaud“ s hosťujúcim spevákom Sopranom je o klimatických zmenách. Skladba „Pourquoi nous fuyons“ (Prečo utekáme)  je posolstvom pre všetkých mladých Afričanov. Spevák v nej hovorí, že je dôležité zostať v Afrike a čeliť ťažkostiam, zasadzovať sa o zmeny na svojom kontinente. Zároveň tvrdí, že život inde na svete nie je nevyhnutne lepší. V piesni „No No No“ odsudzuje niektoré z mnohých problémov súčasnej Afriky, ako inštitút CFA, korupciu na ministerstvách a detských vojakov. V ďalších nových skladbách počuť tiež silný africký odkaz.

Hudba Tiken Jah Fakoly je stála aktuálna a jej odkaz presahuje hranice Afriky. Preto vám nové nahrávky radi predstavíme podrobnejšie aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Facebook)