KATARÍNA MÁLIKOVÁ A PETROS KLAMPANIS – ABY KULTÚRA ŽILA

Klampanis vystúpi v piatok, Máliková v nedeľu. Oba koncerty sa začnú o 20:00 a budú streamované.

Slovenská skladateľka a pesničkárka Katarína Máliková a džezový kontrabasista Petros Klampanis vystúpia v nasledujúcich dňoch naživo online pod hlavičkou iniciatívy Aby kultúra žila.

Prvý koncert na podporu slovenskej kultúry odohrá v piatok o 20:00 Petros Klampanis.

„Dovolím si tvrdiť, že Petros je môj priateľ. Mal som to šťastie byť minulé leto na jeho workshope v Grécku a dokonca sa dostať do jeho bandu. Je hudbou doslova prerastený, kontrabas je akoby súčasťou jeho tela. Je dokonalým príkladom, ako sa dá matematicky presný rytmus spojiť s nemerateľným duchovnom,” vyjadril sa fotograf, džezový hudobník a jeden zo zakladateľov iniciatívy Aby kultúra žila Peter Konečný. Na Slovensku sa sympatický rodák z Atén okrem iného predstaví aj ako medzinárodný špeciálny hosť a predseda poroty Esprit Jazz Awards za rok 2019. Slávnostný večer sa však z dôvodu mimoriadnej situácie spojenej so šírením koronavírusu presunul až na 30. septembra.

Katarína Máliková vystúpi na Veľkonočnú nedeľu v Novej Cvernovke. Koncert bez divákov sa začne takisto o 20:00.

Katarína v súčasnosti pracuje na filmovej hudbe a na koncepte pre svoj tretí album. Na koncerte, ktorý organizuje v spolupráci so Slovenským inštitútom v Paríži, odznejú v sólo verzii piesne z jej albumov Pustvopol (2016) a Postalgia (2019). Okrem toho mladá skladateľka predstaví aj niekoľko svojich dosiaľ nikdy neprezentovaných piesní.

„Sme veľmi radi, že sa nám postupne darí posúvať koncept online koncertov na podporu umelcov v núdzi medzi širšie publikum a tiež, že sa Katka Máliková rozhodla pripojiť pod našu iniciatívu,” poznamenal Konečný.

Obidva streamy si budú môcť fanúšikovia a fanúšičky pozrieť cez portál tootoot.fm/sk, na ktorom si kúpia i pamätné vstupenky. Podporiť svojho obľúbeného interpreta môžu pritom ľubovoľne vo výške od 5 až do 50 eur. Málikovej koncert bude streamovať aj parížske alternatívne rádio DGN‘Air, parížsky Paris-Prague Jazz Club a platformy EUNIC a FICEP zjednocujúce kultúrne inštitúty v Európe a vo svete.

Nikola Sadloňová + NMR (foto: press Petros Klampanis)