MISIA – PORTUGALSKÉ FADO S ROCKOVOU GITAROU

Misia – Pura Vida (Galileo Music Communication 2019)

Fado s rockovou gitarou? Anomália alebo nová výzva pre hudobný žáner preslávený konzervativizmom? Speváčka Misia dáva najavo, že aj keď je stále rovnaká, túži po zmenách.

Portugalskú speváčku menom Misia predchádza povesť umelkyne kladúcej si na každej križovatke tú istú otázku: a prečo vlastne nie? Pred fenoménom Mariza a tesne po smrti legendárnej ikony Amalie Rodriguez bola Misia považovaná za budúcnosť štýlu fado. Snáď by to vyšlo, nebyť nepredvídateľných úkrokov ku kabaretu, šansónu, tangu, veršom novodobých básnikov a čo tradicionalistov vždy štvalo najviac, stávka na nezvyčajné nástroje, aké pre fado predstavujú klavír, husle, akordeón a harfa. „

Album „Pura Vida“ (Soundtrack) je plné fado piesní, rozhodne ale nejde o album fado.

Všetko sa mení a tiež ja som iná, „upozornila vopred Misia a na presvedčenie, že fado nemožno vnímať len ako emočný výbuch smútku, lásky a melanchólie, ale ako výsledok všetkým daného osudu, prikladá symbolický kontrast: zatiaľ čo s portugalskou gitarou môžeme v živote stúpať do neba, s elektrickou nás čaká zostup do pekla.

Od bežných piesní sa Misia na albume odchyľuje nepopierateľným právom uchopiť skladby iných autorov po svojom: moderne, popovo a s mnohými prizvanými hosťami.

V duetoch sa s ňou predstaví argentínsky tangueros Melingo a slávny portugalský fadista Ricardo Ribeiro a medzi hudobníkmi, zahŕňajúcich aj hráča na bandoneon a basklarinet, určite prekvapia dvaja hosťujúci gitaristi: Gaspar Varela z Lisabonu a katalánsky Raül Refree, dobre známy z debutového albumu španielskej speváčky Rosalia.

Jiří Moravčík (foto: press Misia)