KIMI DJABATÉ: OPTIMISTICKÁ VÝZVA NA NOVOM ALBUME

Gitarista, perkusionista a hráč na balafón Kimi Djabaté, pochádzajúci z Guiney-Bissau, patrí medzi veľké nádeje súčasnej africkej hudby. V týchto dňoch mu vychádza štvrtý album s názvom „Dindin“.


Spevák Kimi Djabaté pochádza z oblasti Tabato, známej svojimi griotmi, ktorých historické príbehy zohrávajú zásadnú úlohu v hudobnom živote Afriky.

Pred stáročiami putujúca skupina hudobníkov z Mali pricestovala do regiónu a guinejský kráľ jej ponúkol k usadeniu územie Tabato. Odvtedy je táto oblasť uznávaným centrom hudby, tanca, remesiel a iných tvorivých umení.

Djabaté bol zázračným dieťaťom, už ako osemročný hrával na svadbách a krstinách. Virtuozita na rôzne hudobné nástroje položila základ pre jeho neskoršie majstrovstvo v hre na gitaru a rôzne bicie nástroje. Ako devätnásťročný odcestoval s Národným orchestrom na turné do Európy a už sa nevrátil. Usadil sa v Lisabone, kde nadviazal spojenie s miestnou hudobnou scénou a ďalej rozvíjal svoj talent.

Počas rokov strávených v Portugalsku spolupracoval s mnohými výnimočnými hudobníkmi ako Mory Kanté, Waldemar Bastos, Netos de Gumbé a pred tromi rokmi v piesni „Ciao Bella“ dokonca aj s Madonnou.

Dindin znamená v jazyku mandinga „deti“

Nový album je veľmi osobný, obsahuje intímne piesne venované rodine a priateľom. Zároveň je univerzálny v témach lásky, komunikácie a ľudského spojenia. Miešaním afro-portugalských rytmov s púštnym blues tká hudobník jedinečnú tapisériu svojského štýlu. V piesňach spája tradičné štýly mande a rytmy gumbé so súčasným jazzom a rockovými gitarovými motívmi. Spieva jemným barytónom, pripomínajúcim ďalšieho významného lisabonského speváka z Guiney-Bissau, menom Manecas Costa.

Skladba „Afonhe“ sa nesie v znamení nenápadného funku a „Alidonke“ s výraznými rockovými gitarovými motívmi poslucháčov privedie až k púštnemu blues. V titulnej skladbe albumu v klasickom štýle gumbé sa zdá, že Djabaté odkazuje na svoje vlastné detstvo textom, ktorý by sa dal preložiť ako „Nevykorisťujte deti, vychovávajte ich!“ Akustická skladba „O Manhe“ spája zdanlivo bezstarostnú melódiu s uštipačným komentárom o nútených manželstvách.

Djabatého piesne sú povznášajúce a plné nádeje, pričom reflektujú na súčasné výzvy. Spevák nimi vyjadruje svoje griotské korene, vzdáva hold ľuďom a duchu Afriky, ktorá je srdcom jeho hudby.

NMR (foto: press Kimi Djabaté)