KOHO POCHOVÁVA NOVÝ SINGEL SATÉNOVÝCH RÚK?

Skladba „Dala mi niečo do pitia“ dnes vychádza digitálne aj spolu s remixom

satenove-ruky_dala-mi-nieco-do-pitiaSkladba Dala mi niečo do pitia má trpkú príchuť hneď po prvom vypočutí. Surový zvuk gitár, basgitary, bicích a do toho mierne apatický hlas Mareka „Kaska“ Babušiaka vám dajú pocítiť melancholický príbeh, ktorý sa skrýva za novým singlom Saténových rúk. „Pesnička aj jej názov sú vlastne metaforou  dlhodobého vzťahu, ktorý sa neskončil šťastne,“ hovorí o singli spevák a gitarista kapely Kasko. Singel vychádza digitálne v pondelok 31. októbra spolu s remixom skladby, ktorý má na svedomí Autumnist, teda Vlado Ďurajka.

„Prišla za mnou raz takto v noci, dotkla sa ma rukou chladnou a zrazu mám pocit, že zrútil sa mi svet. Len sa mi sníva, nedívam sa späť. Dala mi niečo tajne do pitia,“ takto začína príbeh nového singla Saténových rúk, ktorý dnes kapela vydáva digitálne. „Je to pieseň o tom ako Ilona Š. hodila Marekovi B. do piva 7 rohypnolov,“ hovoria členovia kapely, no môže to byť aj celkom inak. Pieseň nepopisuje doslovne udalosť, ale skôr obdobie trápenia, ktoré prebieha potom, ako sa vo vzťahu objaví trhlina. „Vzťah stále trvá, no riešia sa technické príčiny zlyhania a emocionálne dôsledky katastrofy. Podobné obdobie u mňa trvalo približne štyri roky,“ vyjadril sa autor skladby Kasko.

satenove-ruky-2016Skladba vznikla ešte pred tým, ako  sa vôbec kapela Saténové ruky sformovala. Kasko ju vytvoril v Írsku v roku 2010, kde v tom čase žil. Volala sa Love Tumor. Skladbu neskôr chalani zo Saténových rúk oživili na koncertoch, kde ju hrávali s novými aranžmánmi, ale ešte s pôvodným anglickým textom. „Potom sme s tým prestali, lebo sa nám tým anglickým textom nehodila do repertoáru. Text sme neskôr spoločne prepísali do slovenčiny a znova sme ju začali hrávať,“ priblížil Kasko. Pieseň neskôr nahrali s pomocou hudobného producenta Tomáša Slobodu v Pulp studiu.

Saténové ruky vydávajú k singlu rovno aj remix, ktorý pre nich vytvoril Vlado Ďurajka z Autumnist. Nadviazali tak na predošlú spoluprácu, z ktorej predtým vzišiel remix skladby Po anglicky. Tentokrát  kapela Vlada Ďurajku oslovila po ich koncerte na festivale Hviezdne noci. „Remix je temný a zároveň srandovný. Je to pre mňa niečo ako b-čkový horor, ale v hudobnom spracovaní,“ skonštatoval Kasko.

„Je to prvý remix, v ktorom som použil iba zdroje, ktoré už boli nahraté. Nepridával som žiadne nástroje. Chcel som v tomto prípade, aby to bol čo najmenej elektronický remix a aby tam zostala zachovaná surovosť originálu,“ poznamenal autor remixu Vlado Ďurajka. „Táto pesnička je harmonicky temnejšia ako je u chalanov zvykom, tak som tej temnoty ešte trochu pridal. Prestrihal som to, spravil som tam jemné breaky a urobil som tam v podstate vtipný rýchly refrén v duchu starých kapiel ako Ministry,“ doplnil Ďurajka.

Singel a remix sú oddnes dostupné na Bandcamp profile kapely, na streamovacích službách ako iTunes, Spotify, či Deezer budú nasadené začiatkom novembra. Artwork k singlu vytvoril grafický dizajnér Michal Moravec.

O kapele Saténové ruky:

Bratislavskú skupinu Saténové ruky tvoria dlhoroční priatelia a hudobní fajnšmekri. Ako to už býva, kapela sa sformovala spontánne. Jej príbeh začal počas silvestrovskej dovolenky v dnes už neexistujúcom penzióne Villa Aida v obci Hodruša – Hámre, kde Vlado Janček a Bebe vymysleli v rámci krátenia chvíle pár pesničiek pre ich rodiny. Medzi nimi bol prvý singel s dadaistickým textom Príbor. Neskôr sa k dvojici pridal Kasko a dnes už tvoria spolu s Jožom Lipom kompletnú zostavu Saténových rúk. Štvorica hrá podľa ich slov primitive rock a post šansón a s nadhľadom hovorí o svojej hudbe ako o „nesprávnej odpovedi na britpop a správnej odpovedi na slovenský pop a český underground.“ Ich debutový album Bozkávam získal na Radio_Head Awards dve ocenenia v kategóriách Debut roka a Album roka (cena kritikov). Nachádza sa na ňom 14 skladieb, medzi nimi aj hity Kde mám bundu? a DušaN, skladba Fúzy, či Prostredsong.

Regina Annušová (foto: Dorota Sadovská)