SOZA PO 19-TY RAZ OCENÍ SLOVENSKÝCH HUDOBNÝCH AUTOROV

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Slovenský ochranný zväz autorský pripravuje 19. ročník oceňovania najlepších slovenských hudobných autorov a najkvalitnejších diel! Ceny SOZA sú jediné reprezentatívne a prestížne hudobné ocenenia na našej hudobnej scéne. Slávnostný večer, kde Slovenský ochranný zväz autorský odovzdá ceny za rok 2015, sa bude konať 10. novembra v historickej budove Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. V atraktívnom programe vystúpi Adam Ďurica, No Name, Silvayovci, Mucha Quartet a operná speváčka Eva Šušková. Nezabudnuteľný večer bude opäť moderovať Peter Lipa. Už o necelé dva týždne sa tak dozvieme aj to, kto si odnesie prestížne ocenenie Veľká cena SOZA v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika.

Ktorým slovenským hudobníkom sa minulý rok najviac darilo? Aké pesničky boli najobľúbenejšie? To sa dozvieme sa už o necelé dva týždne, keď Slovenský ochranný zväz autorský odovzdá prestížne hudobné ocenenia skladateľom a textárom. Oceňovaním chce SOZA vyjadriť uznanie slovenským tvorcom.

soza-peter-lipa „SOZA udelí už 19-ty raz ceny, ktoré sú určené nielen pre najúspešnejších autorov dnešnej hudobnej branže, ale aj pre tých, ktorí svojim celoživotným dielom prispeli k tomu, že hudba je a bude vo svojich rozličných podobách a žánroch podstatnou súčasťou slovenského kreatívneho priemyslu. Je pre nás potešením, ale zároveň aj záväzkom, pokračovať v tejto, pre slovenskú hudbu dôležitej tradícii,“ vraví člen predstavenstva SOZA Richard Jajcay.

Ceny SOZA sa diela na štatistické a honorárne. Tie štatistické sú, na rozdiel od hlasovania v hudobných anketách, objektívnym obrazom toho, ktoré piesne sa najčastejšie hrali v rádiách a na podujatiach.19-ty ročník slávnostného oceňovania sa presúva do nových priestorov. Galavečer bude tentoraz v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava.

„Čo však zostalo rovnaké oproti minulosti je, že ponechávame žánrovo pestrú dramaturgiu. Zaznie populárna aj klasická hudba, vystúpi Adam Ďurica, No Name, Silvayovci, Mucha Quartet aj operná speváčka Eva Šušková. Je to celá škála hudobníkov, autorov a žánrov, tak ako ju reprezentuje Slovenský ochranný zväz autorský, “  dodal Richard Jajcay.

Honorárne ceny sú vyjadrením uznania za prínos ocenených osobností pre slovenskú hudobnú kultúru. O ich udelení rozhodujú autori, ktorí zastupujú rôzne žánre hudby v Dozornej rade SOZA. Nominácie na ocenenia oznámi SOZA 7. novembra. Slávnostný galavečer, na ktorom sa dozvieme výsledky, bude 10. novembra. V aktuálnom ročníku udelí SOZA ceny v nasledujúcich kategóriách:

zlata-kniha-sozaŠTATISTICKÉ CENY

 Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel 

  1. Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel
  2. Cena SOZA za najhranejšiu skladbu
  3. Cena SOZA za zvukový nosič
  4. Cena SOZA za audiovizuálny nosič
  5. Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní

 HONORÁRNE CENY 

 Cena SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí

  1. Zápis do Zlatej knihy SOZA
  2. Veľká cena SOZA

Všetky informácie nájdete na stránke www.soza.sk

Nora Krchňáková (foto: René Miko)