KONVERGENCIE 2020 BUDÚ NAJMÄ ONLINE

21. ročník medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie bude komornejší než kedykoľvek predtým.

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie sa po prvýkrát predstaví divákom nielen osobne v Bratislave, ale aj formou online prenosov od stredy 16. 9. do nedele 20.9.2020. Opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravia, ktoré boli oficiálne oznámené v sobotu 12.9.2020 večer a vstúpili do platnosti 14.9.2020 ráno totiž radikálne obmedzili možnosť osobnej účasti návštevníkov na koncertoch na maximálne 50 ľudí v interiéri.

Konvergencie svoj 21. ročník pripravovali s ohľadom na pandemickú situáciu a súčasťou všetkých podujatí je dôsledné dodržiavanie organizačných a hygienických opatrení. Nová situácia si však vyžiadala ďalšiu okamžitú reakciu a preto sa festival okrem sál, kde privíta len povolené množstvo návštevníkov, presúva aj do online priestoru.

„Opatrenia, ktoré pripravil RÚVZ sú pre všetkých organizátorov kultúrnych podujatí šokujúce – nielen tým, že prichádzajú len dva dni pred naším festivalom, ale aj vzhľadom na nekoncepčnosť a protichodnosť s inými platnými nariadeniami. V sále pre 523 ľudí sme v zmysle pôvodných nariadení plánovali organizátori festivalu obsadiť maximálne 50% kapacitu. Žiaľ ani toto nebude možné. V žiadnom prípade sme festival nechceli zrušiť a preto sme sa rozhodli formou online streamov ponúknuť umenie čo najširšiemu publiku – po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Je to krok, ktorý je technicky i finančne veľmi náročný, no v súčasnej situácii ho považujeme za nutný. Vnímame to zároveň ako podporu všetkých umelcov, dodávateľov a spolupracovníkov festivalu, pre ktorých je takéto podujatie súčasťou ich profesie a teda ja príjmov. Veríme, že naši fanúšikovia nám ostanú verní aj na diaľku.“ uviedol Jozef Lupták, riaditeľ festivalu.

Predpredaj vstupeniek do koncertných sál je nateraz pozastavený. Zakúpiť si však stále môžete virtuálnu vstupenku, ktorou podporíte festival. Všetky streamované koncerty bude možné pozrieť online až do 23.9.2020.

Konvergencie, ktoré v v časoch karantény patrili medzi najaktívnejšie podujatia v online priestore, pripravili na 21. ročník festivalu viacero originálnych dramaturgií, v ktorých sa hlásia k výroku Mariána Vargu o hudbe, ktorá nepozná hranice, ale pripomínajú si tiež hudobné tradície Bratislavy. Do prvej skupiny patria úvodný i záverečný koncert festivalu, ako aj nové úpravy piesní Mariána Vargu od Vladislava Šarišského, ktoré zaspieva Sisa Fehér. Raritným bude tiež uvedenie Vargových detských skladieb klaviristom Ivanom Šillerom. Legendárny album súboru Collegium musicum inšpiroval názov a smerovanie Konvergencií, na ktorých bol Marián Varga častým hosťom.

Na otváracom koncerte v Slovenskom rozhlase zaznejú sety elektronickej hudby Pjoniho a Stroona spolu so slovenskými premiérami diel Giovanniho Sollimu, Iannisa Xenakisa a svetoznámeho violistu Vladimira Mendelssohna – ten mal byť aj hosťom festivalu, ale v dôsledku cestovných obmedzení na Slovensko nebude môcť docestovať a na koncertoch ho nahradí náš vynikajúci domáci violista Martin Ruman.

Záverečný koncert bude zase patriť Baladám dvojice Robert Pospiš a Martin Sillay, projektu 10 Simple Melodies, na ktorom klarinetista Branislav Dugovič spolupracoval so známym producentom Eddiem Stevensom a pravdepodobne posledný festivalový večer v priestoroch Design Factory, ktoré boli dlhé roky základňou Konvergencií, uzatvorí židovská hudba z CD Tehillim všestranného hudobníka a skladateľa Michala Paľka a jeho kapely Mojše Band.

Ťažiskom Konvergencií je tradične komorná hudba, tentokrát sa možno tešiť na diela jubilujúceho Romana Bergera (1930), Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa a Ludwiga van Beethovena v interpretácii vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška, violončelistu Jozefa Luptáka a klaviristky Nory Škutovej.

Výročiu Beethovenovho narodenia bol venovaný aj predkoncert festivalu 9. septembra v Rakúskom kultúrnom fóre, na ktorom sa stretli herec Robert Roth a klavirista Miki Skuta pri čítaní zo skladateľovej korešpondencie.

Na Konvergenciách dostávajú pravidelne priestor diela umelcov spätých s dejinami mesta. V rámci Bratislavskej noci komornej hudby tak zaznejú klavírne kvintetá Johanna Nepomuka Hummela a Alexandra Albrechta, v ktorých sa predstavia klaviristky Jordana Palovičová a Alena Hučková.

V rámci tohto koncertu budú na festivale účinkovať aj legendy slovenského interpretačného umenia, klavirista Marian Lapšanský a violončelista Jozef Podhoranský.

Štatút medzinárodného festivalu sa Konvergencie snažia udržať aj v súčasnej komplikovanej situácii. V piatok 11. septembra odvysielali v priamom prenose mimoriadny medzinárodný a tehnologicky progresívny koncert Portland-Londýn-Bratislava, na ktorom účinkovali traja umelci naživo z troch krajín sveta. Koncert je dostupný na pozretie TU Zároveň na festivale vystúpi na podujatí poľsko-francúzske Duo del Gesù, maďarsko-nemecká huslistka Susanne Schäffer.

Ďalej je pripravený koncert pre deti s Toddler Punk a Akadémia komornej hudby účastníkov letných medzinárodných interpretačných kurzov Konvergencií a Slovenského mládežníckeho orchestra.

Organizátori taktiež pripravili majstrovský kurz pre študentov, ktorí sa chcú zdokonaliť v interpretačnej hre s členmi Duo del Gesù, ktorý sa bude konať 21.9. 2020 na Konzervatóriu v Bratislave.

Viac informácii o podujatí nájdete na FB evente: Konvergencie 2020 a na www.konvergencie.sk.

Ivana Schwarz (foto: Martina Šimkovičová)

Program 21. ročníka festivalu Konvergencie

16. 9. 2020 / Slovenský rozhlas / 19:00
Audio Electronics Live
Nekonvenčná konvergenčná mozaika elektronickej, klasickej a súčasnej hudby, vrátane slovenských premiér diel Casanova´s Sonata Giovanniho Sollimu, Dhipli Zyia Iannisa Xenakisa a Aforizmy od Vladimira Mendelssohna. Program: Zorn, Xenakis, Pärt, Beethoven, Mendelssohn, Pjoni, Stroon
Účinkujú: Pjoni / Stroon, Igor Karško, husle / Martin Ruman, viola / Jozef Lupták, violončelo , Andrej Gál, violončelo / Branislav Dugovič, klarinet / Boris Lenko, akordeón / Kamil Mikulčík, recitácia / Konvergencie Quartet

17. 9. 2020 / Slovenský rozhlas / 19:00
Bach, Berger, Beethoven, Brahms
Veľké diela štyroch „B“ klasickej hudby, ktoré netreba predstavovať, zaznejú na Konvergenciách v interpretácii vynikajúcich slovenských i zahraničných interpretov. Súčasťou programu bude aj skladba Pathetique inšpirovaná Beethovenom od jubilujúceho Romana Bergera (1930).
Program: J. S. Bach: Aria variata (upr. I. Karško) / R. Berger: Pathetique / L. van Beethoven: Klavírne trio č. 4 B dur, op. 11 / J. Brahms: Klavírne kvinteto f mol, op. 34
Účinkujú: Igor Karško, husle / Ivana Kovalčíková, husle / Martin Ruman, viola / Jozef Lupták, violončelo / Nora Skuta, klavír

18. 9. 2020 / Slovenský rozhlas / 19:00
Marián Varga: Piesne a hry
Ľalia poľná, Slnečnice, Pomôž mi, Smutná ranná električka, Z ďatelín, Možno a ďalšie známe piesne v nových úpravách Vladislava Šarišského, ale tiež neznáme skladby Mariána Vargu, ktoré skomponoval ešte ako žiak ZUŠ v interpretácii Ivana Šillera.
Účinkujú: Sisa Fehér, spev / Vladislav „Slnko“ Šarišský, klávesy, aranžmány / Jozef Lupták, violončelo / Oskar Török, trúbka / Ivan Šiller, klavír

Sobota / 19. 9. 2020 / Klarisky / 11:30
Akadémia komornej hudby
Nové hudobné talenty v komorných dielach Šostakoviča, Berga, Faurého, Händela, Beethovena a Brahmsa / účinkujú absolventi tohoročných letných kurzov komornej hry Konvergencií a Slovenského mládežníckeho orchestra.

Sobota / 19. 9. 2020 / design factory / 17:30
Bratislavská noc komornej hudby
Tradičný konvergenčný maratón komornej hudby, spomienka na online koncerty (tentokrát live!), klasické diela Dvořáka a Brahmsa v interpretácii klasikov slovenského interpretačného umenia i hudba „bratislavských“ skladateľov, klavírne kvintetá Johanna Nepomuka Hummela a Alexandra Albrechta. Bratislavská noc komornej hudby bude sviatkom.
Program: Reich, Britten, Bartók, Bach / A. Dvořák: Rondo g mol, op. 94 / J. Brahms: Violončelová sonáta č. 1 e mol, op. 38 / J. N. Hummel: Klavírne kvinteto es mol, op. 87 / A. Albrecht: Klavírne kvinteto, op. 6
Účinkujú: Andrej Gál, violončelo / Alena Hučková, klavír / Ivan Koska, klavír / Marian Lapšanský, klavír / Jozef Lupták, violončelo / Jordana Palovičová, klavír / Milan Paľa, husle / Jozef Podhoranský, violončelo / Ján Prievozník, kontrabas / Martin Ruman, viola / Daniel Rumler, husle / Susanne Schäffer, husle / Ronald Šebesta, klarinet / Eva Šušková, spev

Nedeľa / 20. 9. 2020 / Primaciálny palác / 11:30
Konvergenčné matiné
Program: Marais, Haydn, Mozart, Schubert, Debussy, Händel/Halvorsen
Účinkujú: Duo del Gesù (PL) v zložení Arnaud Kaminski, husle / Krzysztof Tymendorf, viola
Milan Paľa, husle / Katarína Paľová, klavír (S. Feinberg: Sonáta č. 2, op. 46)

Nedeľa / 20. 9. 2020 / design factory / 15:00
Toddler Punk / koncert pre deti a rodičov
Detské témy, dospelá hudba. Z domáceho muzicírovania vznikli nadžánrové pesničky a okrem albumu vyšla aj kniha, kde sa z textov piesní stali samostatné príbehy.

Nedeľa / 20. 9. 2020 / design factory / 18:00
Balady, 10 Simple Melodies, Tehillim
Tri výrazné a žánrovo ťažko zaraditeľné projekty budú symbolickou rozlúčkou festivalu Konvergencie s domovskou scénou Design Factory. Pesničkárstvo inšpirované alternatívnym rockom, folkom a ľudovými baladami v podaní dvojice Robert Pospiš a Martin Sillay a originálny polyžánrový mix popu, klasiky, elektroniky a jazzu v novom autorskom projekte klarinetistu Branislava Dugoviča doplnia židovské melódie v autentickom predvedení speváka, skladateľa a multinštrumentalistu Michala Paľka a jeho kapely Mojše Band.