KRISTÍNA MIHAĽOVÁ A JAKUB ŠEDIVÝ VYDÁVAJÚ DEBUTOVÝ ALBUM

Očakávaný debutový album Kristíny Mihaľovej a Jakuba Šedivého je na svete. Duo si tentoraz zvolilo pseudonym Kristin Lash & Jakob Grey a obohacuje slovenskú hudobnú scénu o moderný pop-soul.

Hneď titulná skladba „Sleepin‘ With The Lights On“ vás pohltí vyzretým rukopisom.

„Keď sme pred dvoma rokmi začali spolu písať naše prvé autorské skladby, netušili sme, že sa dostaneme až sem. Teraz máme v rukách náš prvý spoločný album a v ňom všetko čo cítime, vnímame a čerpáme jeden od druhého. Rozhodli sme sa dať na album osem skladieb, ktoré sú pre nás tie najsilnejšie. Nechceli sme vypĺňať album žiadnou vatou. Každá pieseň má svoj príbeh, čas a miesto. Chceme robiť hudbu, ktorá bude vypovedať náš príbeh. Hudbu, v ktorej sa nájde a stotožní každý poslucháč,“ hovorí Kristína.

„Sme si vedomí toho, že ľudia si nás na základe nášho prezentovania na Slovensku spájajú hlavne s jazzom, a keď sme ohlásili, že budeme nahrávať album, tak mnohí očakávali, že vytvoríme hudbu, ktorej naša kultúra nerozumie. Máme radosť z toho, že sa nám trošku podarilo rozvíriť aj vody jazzovej scény na Slovensku, no pre nás je hudba len jedna a myslíme si, že štýlu, akým ju podávame, bude bezpečne rozumieť každý, kto si vypočuje náš album. Ak naozaj máme našu hudbu niekam zaradiť, tak by sme ju asi dali pod strechu popu a soulu. Chceme tvoriť hudbu, ktorá sa bude vedieť každého dotknúť a priniesť reálnu emóciu, ktorá nie je ohraničená modernými predsudkami dnešných štýlov. Ľudia dnes nechcú strácať čas sledovaním zlého filmu, ale častokrát si neuvedomia, že vyberaním ideálneho filmu stratia oveľa viac času. Bojíme sa strácať čas, umelci sa prispôsobujú dobe ako vládzu, aby instantne zaujali, inak ich deti na Instagrame vyskrolujú preč a je po umení. Nám dáva čas možnosť vnímať veci naozaj do hĺbky a sme hrdí na to, že vďaka tomu aj naša hudba dostáva hĺbku a v ľuďoch, ktorí jej obetujú svoj čas, možno vytvorí niečo, k čomu sa budú chcieť vracať,“ dopĺňa Jakub.

„Začalo to asi pred štyrmi rokmi v Prahe, keď sme zistili, že si rozumieme. Tak nejako celkovo. Nič nevznikalo nasilu a mali sme čas. Trávili sme spolu veľa času aj hraním skladieb, ktoré máme obaja radi, no začali sme pociťovať potrebu tvoriť vlastnú hudbu. A tak prišlo písanie. Písanie o všetkom, čo sme cítili a prežívali. Myslím si, že sme tie typy ľudí, ktorí si veci poriadne premyslia. V hudbe to platí dvojnásobne. Nechceli sme do sveta pustiť nič, za čím by sme si stopercentne nestáli. Skladby z nášho debutu Sleepin‘ With The Lights On sú naše osobné memoáre, na ktorých sa podpísal nejaký čas,“ povedala Kristína.

Pieseň Found vznikla za domácim trebišovským klavírom, ktorý je Kristíninmu srdcu najbližší.

To ho ešte mali v obývačke, kde sa to dosť ozývalo, takže atmosféra bola takmer vždy ideálna. Pri skladaní tejto piesne Kristína vraj plakala. Toto miesto mala spojené s mnohými spomienkami. Vtedy pri klavíri si predstavovala, že Jakub spieva pri nej. Trocha schizofrénia, ale skladba je vlastne o tom, ako ju Jakub spoznal a zaľúbil sa. A žijú spolu šťastne…

Pieseň Sleepin‘ With The Lights On bola impulzom, ktorý dopomohol dvojici vykresliť, kam sa bude album uberať.

Jedného dňa si spolu vychutnávali poobedňajšiu kávu. Kubo strihal videoklip ku skladbe Skies a Kristína sa hniezdila na stoličke. Bolo to niekde v Starom meste. Keď sa Kristina pozrela na strop kaviarne, kde boli zavesené žiarovky a medzi nimi poprepletané kvetiny, prišiel nápad na skladbu „Sleepin‘ with the lights on, I know your troubles are gone…“

„Kubo, máme názov albumu a asi aj ďalšiu skladbu.“ A tak v jednej bratislavskej kaviarni vznikol celý refrén, ktorý si okamžite nahrali na diktafón. Potom si Kristína sadla za klavír a počas päťminútových prestávok v práci začala vymýšľať slohu a potom ďalšiu a ďalšiu až došlo na pieseň Bridge. Celú túto skladbu sa rozhodli venovať všetkým ich blízkym, ktorí ich opustili skôr, než sa stihli rozlúčiť.

Comin‘ Home je pieseň, ktorá je naozaj gaučová.

Počas spolunažívania sa zoznamovali s novými ľuďmi. Iných poznali už veľmi dlho a boli súčasťou ich životov. Keď týchto ľudí začali kvôli zvláštnym okolnostiam strácať, tak napísali takúto skladbu.

Pieseň Lonely God je osobným duchovným výkrikom.

Je o dnešnom svete, ktorý plynie občas veľmi zvláštnym spôsobom. Mamonárski ľudia sa ženú vpred a sú nezastaviteľní. Všetci nielen že dokonale vyzerajú, ale aj sa tak snažia pôsobiť. Všetko je instantné, ľudia potrebujú neustále senzácie a nové online e-shopy, v ktorých si vyberú tovar za bezkonkurenčné ceny. Podľa tejto dvojice sme karanténu veľmi potrebovali. A možno ešte potrebovať budeme.

Väčšinou už prvé diktafónové nahrávky obsahovali jazyk, ktorý sa skôr prikláňal k angličtine. Kristína a Jakub nikdy neriešili, v akom jazyku skladby napíšu. Vždy to bol pocit, ktorý ich naviedol. Nevyhýbajú sa slovenčine, ale je tak špecifická, že frázovanie v nej mení pohľad na vec. Vlastne ich vraj trocha obmedzuje.

Pieseň Čakám je o spontánnom pocite.

Kristína sedela jedno popoludnie sama v obývačke a začala ležérne hrať na gitare. Keď upratala akordy, začala písať túto pieseň. Slová prišli k nej samé a ona sa ich snažila nejako učesať. Jakub potom učesal aj gitaru a celú skladbu spoločne domysleli. Vlastne sa celkom potešili, že jedna zo skladieb bude v ich rodnom jazyku.

Skladba I Wish je vyznaním toho, ako je im spolu dobre.

Ako sa navzájom rešpektujú a podporujú. Ako ich to celé spolu baví, a že sú na to dvaja. Oni versus celý svet. Klip, ktorý natočili cestou vlakom až do neslávneho Bambergu, sprevádzalo veľa úsmevných situácii. Bola to vlastne veľká sranda. Takýchto ciest vlakom majú za sebou viac a s nimi aj nejedno dvojdecové lungo s mliekom.

Aký by to bol album bez „brejkap“ songu? Našťastie skladba Skies nie je o nich.

Túto pieseň načrtli pri nahrávaní svojho ďalšieho projektu, ktorý zatiaľ nechcú bližšie rozvádzať. Nahrávali v štúdiu u Davida Hodeka. David je mimochodom skvelý muzikant a ich kamarát, a okrem toho má rád dobré jedlo. V jednom momente sa rozhodol, že si pôjde ešte doložiť z výborného perkeltu, ktorý uvarila jeho skvelá mama. A tak mali chvíľku pre seba a vznikol nápad na skladbu Skies. Potom si naložili perkelt aj Jakub s Kristínou.

„Možno aj vy poznáte ten pocit, keď prichádzate domov, kde sa svieti a niekto čaká. Kde niekto čaká práve na Vás, aby Vám mohol vyrozprávať to, aký mal deň a ako Vás má rád. A ak tento pocit nepoznáte, tak by sme Vám ho chceli poslať prostredníctvom tohto albumu. Pretože nič nie je dôležitejšie na tomto svete ako láska. Preto Vám posielame tú našu.“ K&J

NMR + K&J (foto: Michal Zahornacky)