Skupina Kutu od roku 2020 spája improvizáciu, jazz a elektronickú hudbu s ústnou tradíciou etiópskych Azmari. Žiadnou výnimkou nie je ich album „Marda“.

Etiópia ako vybrané lahôdkárstvo
„Keď som pred šiestimi rokmi prvýkrát prišiel do Etiópie a ponoril sa do tamojšej kultúry, vôbec som netušil, aká je unikátna,“ uviedol francúzsky huslista Théo Ceccaldi. Čo tým myslel? Je toho veľa, čo možno najstaršia africká kresťanská krajina, ktorá tritisíc rokov svojej existencie nikdy neprešla koloniálnym obdobím, ponúka. Ide o rodisko kráľovnej zo Sáby, prechovávajú tu údajne bájnu Archu dohovoru, pochádza odtiaľ Lucy, teda tri milióny stará kostra predka dnešného človeka, a Etiópia sa tiež pýši vlastným kalendárom, takže pri každej návšteve tu omladnete o sedem rokov a osem mesiacov.
Théo Ceccaldi v Addis Abebe zistil, že to síce v nočných kluboch swinguje ako v 60. rokoch minulého storočia, ibaže už nie s ethio-jazzom, ale s rockom, elektronikou, reggae a popom. Avšak stále nezameniteľne „etiópsky“ a keď stretol speváčku Hewan Gebrewold, nezostávalo mu nič iné, než podľa svojich slov založiť „strašne tanečnú a zábavnú“ skupinu Kutu.
S bratom, basgitaristom Valentinom, japonsko-belgickou klávesistkou Akemi Fujimori a bubeníckou legendou Cyrilom Atefom potom v roku 2022 na debutovom albume „Guramayle“ spoločne naplnili predstavu o elektro ethio-prog rocku.
Dievčenský náhrdelník
Na novom albume „Marda“, čo je názov tradičného náhrdelníka navliekaného dievčatám, z ktorých sa stávajú ženy, pridali Kutu poriadnu dávku popu v zmysle manifestu mladej etiópskej generácie túžiacej sa baviť. Produkciu sa ujal francúzsky elektronik Lazy Flow a vo výbušnej skladbe „Namuna“ počujeme raperku Pongo, angolskú hviezdu lisabonskej elektronickej tanečnej scény.
Téma skladieb prelietava z milostných vyznaní na údel etiópskych hudobníčok v čisto mužskom prostredí, zároveň sa v nich odráža bohatosť kultúrnych tradícií a speváčka Hewan naďalej vychádza z výsostného umenia etiópskych bardov azmari. V skladbe „Lem Lem“ potom pripomína oslavu Nového roka, pripadajúcu v Etiópii na 11. septembra, kedy dievčatá oblečené do bielych šiat obchádzajú susedov, za sprievodu bubna kebero im spievajú a na oplátku za to dostávajú jedlo alebo peniaze.
Jiří Moravčík a NMR (foto: press Kutu)