LA FEMME – FRANCÚZSKA INDIE POPOVÁ RENESANCIA

La Femme - Paradigmes (Disque Pointu, 2021)

Spolu so skupinami Juniore a L’Imperatrice patria La Femme v poslednej dekáde medzi popredných predstaviteľov francúzskej indie rockovej a elektro popovej scény.

La Femme vznikli v roku 2010 v prímorskom letovisku Biarritz, ktoré sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu v Biskajskom zálive približne 18 kilometrov severne od hraníc so Španielskom. Je to vyhľadávané stredisko turistami a surfermi z celého sveta.

Po dvoch EP im v roku 2013 vyšiel prvý album „Psycho Tropical Berlin“, v nahrávkach ktorého bolo počuť surf rock i new wave .

Druhý album „Mystere“ z roku 2016 upevnil ich svojrázny prístup k prekonaniu frankofónnych hudobných stereotypov.

Ich cesta pokračuje v tomto roku novým albumom „Paradigmes“, ktorý je kolekciou atypických šansónov novej vlny i punkového kabaretu. Albumovú novinku si kapela produkovala sama a vychádza v ich vlastnom vydavateľstve Disque Pointu.

V hudbe La Femme počuť rock zo šesťdesiatych i sedemdesiatych rokov, elektoniku i hip-hop. Ich texty sú o neistom svete, v ktorom žijeme.

Túžba po úniku z reality je prítomná zo všetkých pätnástich piesní albumu. Výbušný prejav troch speváčok (Alma Jodorowsky, Ariane Gaudeaux, Clara Luciani) umocňuje bláznivý pocit z väčšiny nových nahrávok. Navyše skladby ako „Cool Colarado“, „Le Sang De Mon Prochain“, „Disconnexion“ sú podporené svojráznymi videoklipmi.

Je preto načase uviesť najnovšiu produkciu La Femme v adekvátnej miere aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press La Femme)