LES AMAZONES D’AFRIQUE VYZÝVAJÚ NA LEPŠIU BUDÚCNOSŤ

Skupinu Les Amazones d’Afrique tvoria špičkové speváčky zo západnej Afriky. Na albume „Musow Danse“ tri generácie žien volajú po budúcnosti bez hrozby mrzačenia ženských pohlavných orgánov, sexuálneho násilia, nedostatočného vzdelania a nútených manželstiev.


Vo väčšine krajín západnej Afriky, podobne ako na ďalších miestach vo svete sa nerovnosť medzi pohlaviami zväčšuje. Ženy zainteresované v projekte Les Amazones d’Afrique sa rozhodli použiť hudbu ako univerzálny nástroj, ktorým chcú proti tejto skutočnosti bojovať.

„Sme presvedčení, že hudba môže prispieť k zmene ľudského správania“, povedal hovorca skupiny.

Pomenovať sa po elitných a nezmieriteľných bojovníkoch z kráľovstva Dahome, ležiaceho na území dnešného Beninu, znamená dať najavo svoju ženskú odhodlanosť postaviť sa všetkým mizogýnom a sexuálnym predátorom. Kolektív hviezdnych západoafrických speváčok Les Amazones d’Afrique na naliehavé témy upozornil už v roku 2017 debutovým albumom s názvom „République Amazone“. Na jeho nahrávkach vtedy hosťovala aj najslávnejšia beninská speváčka Angelique Kidjo. O tri roky neskôr sa na albume „Amazones Power“ pripojilo hviezdne duo Amadou Et Mariam, ktorému v týchto dňoch vychádza retrospektívna kompilácia s názvom „Mon Amour Mon Chéri“.

Skupina sa snaží získať financie pre nadáciu Panzi, ktorá pomáha mnohým dievčatám a ženám s gynekologickými ochoreniami v Demokratickej republike Kongo. Viac ako polovica z nich bola obeťou sexuálneho násilia. Napriek nie príjemnej téme, sa všetkým zúčastneným hudobníčkam darí tvoriť hudbu, ktorá je po hudobnej a produkčnej stránke mimoriadne zaujímavá.

Tretí album tejto superskupiny nabral na sile a jeho hudba rozkvitla. Bolo to cesta vydláždená talentom, autenticitou, presvedčením, tvrdou prácou a charizmou jednotlivých protagonistiek. Svoje živé vystúpenia kapela predviedla na najväčších pódiách na festivaloch Primavera Sound v Barcelone, Pyramid Stage na Glastonbury alebo na Gnawa Festivale v marockej Essaouire, kde niekoľko stotisíc fanúšikov veselo na ich hudbu skandovalo.


Dôkaz kvality

Ak by bol potrebný ďalší dôkaz, že Les Amazones d’Afrique sa stali hybnou silou zmeny, alebo hnutím, ktoré je synonymom obhajoby práv žien na celom svete, tak sú to nahrávky na albume „Musow Danse“. Album produkoval a mixoval pôvodom írsky producent, pôsobiaci v Los Angeles menom Jacknife Lee, v minulosti známy zo spolupráce s U2, The Killers, alebo REM.

Na albume sa predstavuje šesť silných ženských hlasov: Malijská diva a pôvodná speváčka skupiny Mamani Keïta, beninská speváčka, herečka Fafa Ruffino, hviezda Burkiny Faso Kandy Guira a fenomenálna speváčka Pobrežia Slonoviny Dobet Gnahoré, ktorá sa ku kolektívu pripojila na koncertnom turné v roku 2022. Prírastkom je konžská speváčka, herečka Alvie Bitemo a nové nahrávky prišla symbolicky podporiť aj v Nemecku pôsobiaca, pôvodom nigérijská speváčka Nneka, čo prispelo k celkovej údernosti a naliehavosti témy.

„Chceme pomôcť mužom pochopiť, že rovnosť mužov a žien je kľúčom k budúcnosti a naša výzva na zastavenie násilia má univerzálny charakter.“

Album „Musow Danse“ je čiastočne výzvou na zjednotenie a sčasti čarodejníckym nápojom

Hudobne je to zatiaľ najsilnejšia výpoveď speváčok, ktoré majú ambíciu strhnúť na seba záujem poslucháčov na celom svete. Či zaujmú aj vás môžete vyskúšať tiež prostredníctvom nášho rádiového vysielania na platforme Mixcloud v rubrike „Album týždňa“.

Róbert Gregor (foto: Karen Paulina Biswell)