On air
Next
Album týždňa

LEYLA McCALLA – NOVÝ ALBUM S NÁZVOM „KAPITALISTICKÉ BLUES“

28.1.2019

Leyla McCalla - The Capitalist Blues (Jazz Village 2019)

5/2019

interesantnýchKapitalistické blues? Taký názov má najnovší album americkej pesničkárky menom Leyla McCalla (koncertovala na festivale Colours of Ostrava2017), nazvaný podľa rovnomennej piesni, ktorú tento jej album obsahuje. Leyla v nej spieva okrem iného o tom, že musí platiť vyššie poplatky – má kapitalistické blues. Ja by som jej však povedal, že so zvyšovaním rôznych poplatkov to bolo všelijaké aj v časoch socializmu, takže  teoreticky mohla už vtedy z podobných pohnútok vzniknúť pieseň s názvom Socialistické blues, len s tým rozdielom, že síce vzniknúť mohla, ale na verejnosti by sa nemohla objaviť, o to by sa postarala cenzúra.

Nás v NMR však zaujíma v prvom rade rovina hudobná, nie politická, preto sme si hudbu tejto pesničkárky všimli už dávno a dvakrát sme už o nej v minulosti zverejnili články pri príležitosti vydania jej predchádzajúcich dvoch albumov, po vydaní jej debutového albumu Varicolored Songs (A Tribute To Langston Hughes, 2014) a po vydaní jej druhého albumu Day for the Hunter, A Day for the Prey (2016). Preto už teraz nie je potrebné uvádzať o nej Leyla McCallabiografické informácie ani informácie o jej hudobnom štýle, obsahujú ich totiž vyššie zmienené články.

Leyla na jej najnovšom albume opäť mapuje hudbu afro-karibskej diaspory v New Orleans. No teraz v jej hudbe nedominuje natoľko violončelo ako v minulosti a v podstate ani celkovo jej sólový inštrumentálny prednes. Jedna skladba dokonca výrazne vybočuje z jej doterajšieho štýlu, skladba Aleppo. Je venovaná sýrskemu konfliktu – rocková, psychedelická, garážová. V niektorých gitarových pasážach evokuje štýl Jimiho Hendrixa. Album The Capitalist Blues síce celkovo pôsobí pestro, miestami big bandovo i akusticky, prelínajú sa na ňom rôzne štýly, haitská hudba, cajun, zydeco, calypso, folk, jazz, rock, čo je každopádne zaujímavé, no nevyčnieva z neho ani jedna pieseň, ktorá by ma zvádzala k niekoľkonásobnému opätovnému vypočutiu. Zdá sa, že Leyla teraz viac uprednostnila texty piesní so sociálnymi témami. Svet kapitalizmu vníma ako svet studený, opiera sa o tradičný spoločenský postoj kreolských umelcov mesta New Orleans. Každopádne je však zástupkyňou interesantných pesničkárok dnešnej doby, preto vám jej najnovší album predstavujeme v rubrike Album týždňa.

Miroslav Potoček (foto: press)