LINDA AYUPUKA: NIEKTO TO RÁD TRADIČNE A DRUHÝ VÔBEC NIE

Na debutovom albume „God Created Everything“ ghanskej speváčky menom Linda Ayupuka sa spája elektronická hudba s gospelom.

Keď v roku 2019 vyšiel album This Is Fra Fra Power, začali sa šíriť chýry, že neďaleko mesta Bongo v regióne Upper East na severe Ghany pri hraniciach s Burkino Faso by mohlo vzniknúť ďalšie významné centrum afrického elektronického futurizmu. Producent Francis Ayagama, ktorého dobre poznáme ako bubeníka, speváka a hráča na lutnu kologo projektu King Ayisoba, si tam vybudoval skromné nahrávacie štúdio a ak sa mu ešte nepodarilo preraziť do veľkého sveta, debutový album speváčky Lindy Ayupuka by to mohol zmeniť. Možno práve v tom spočíva háčik, pretože prostredníctvom tanečných a elektronických aranžmánov počúvame piesne oslavujúce Boha alebo miestny druh gospelu, hudbu, ktorá v Ghane zažíva rozmach od konca 80. rokov.

Ghanský gospel kopíruje vlnu záujmu o kresťanské charizmatické hnutie

Ťažko si pod ním predstaviť americký gospel. Je to skôr vyvrcholenie dlhého procesu asimilácie kresťanského hudobného posolstva s miestnymi tradíciami. Gospel z Ghany nie je definovaný rytmami alebo melódiami, ale textami, ktoré zahŕňajú náboženské témy, túžby, obavy a otázky bežných ghanských veriacich.

Ghana sa preslávila svojím panafrickým štýlom highlife, takže nie je prekvapením, že highlife gospel sa stal najobľúbenejšou formou v kostoloch. Fúziám s inými vplyvmi sa medze nekladú a kresťanské piesne bežne hrajú afropopové kapely s elektrickými gitarami. Vo verzii s tradičnou obradnou hudbou národa Frafra, žijúceho v regióne Upper East a za sprievodu elektroniky, gospel však zatiaľ nepoznáme. Tu s albumom „God Created Everything“ narazil producent Francis Ayagama so speváčkou Lindou na doposiaľ neznámu žilu.

Linda Ayupuka je jednou z najpopulárnejších gospelových speváčok v krajine Frafra

Spieva výlučne v jeho jazyku a na motorke obchádza kostoly v regióne. Vystupuje sama, s kapelou, alebo ako súčasť 50-členného ženského zboru. „Viem, čo pre mňa Boh urobil. Dal mi život a všetko, čo chcem a potrebujem. To ma teší. Zachránil ma, keď som mala problémy alebo bola chorá. Spievam o jeho stvorení. Viem, že je skvelý a chcem mu poďakovať,“ vysvetlila Linda obsah albumu „God Created Everything“ a úprimne povedané, keby sme to nepočuli od nej, ťažko by sme z jednoduchej, syntetizátorom hranej a hlavne tanečnej hudby usudzovali, že je to kresťanský gospel.

Francis Ayagama má bohatú zbierku samplov

Neváha tiež použiť dychové nástroje, organ alebo gitary typické pre konžskú rumbu a highlife. Hrá na elektrické bicie, skresľuje speváčkin hlas pomocou automatickej ladičky a náboženské úvahy pretvára do funky rytmov a dancehallu.

„Máme veľa gospelových umelcov, ale nikto neznie ako Linda. Väčšina spieva len v tradičnej tónine, ale ona sa nebojí ani diskotékovej verzie, a preto na jej hudbu teraz tancujú mladí ľudia v nočných kluboch,“ povedal producent albumu, ktorého názov je však v rozpore, pretože tento nádherný album nevytvoril Boh, ale on a speváčka Linda Ayupuka. Alebo Boh vie, ako to vlastne bolo.

Jiří Moravčík a NMR (foto: Clement Eastwood)