LUCIA PIUSSI A AGNES LOVECKÁ PREDSTAVUJÚ DEBUTOVÝ ALBUM AKO TERRIBLE 2S

Terrible 2s je názov kapely, ktorú založili textárka a speváčka Lucia Piussi spolu s huslistkou a bubeníčkou Agnes Loveckou.

K novej tvorbe a zostave, postavenej na elektronických bítoch a španielke, sa posunuli po 20-ročnom pôsobení v skupine Živé Kvety. Ich debutový album „Na vrchole síl“ vyšiel na prelome októbra a novembra.

Piesne Terrible 2s vznikali počas lockdownového roka po rozpade Živých Kvetov, keď si Agnes s Luciou posielali nápady zo Zemianskych Sadov do Petržalky a späť.

Pesničky majú v sebe emocionálny náboj rozchodu a v istých ohľadoch sú inšpirované aj hip hopom. Špeciálnou kapitolou sú texty, reflektujúce vek a existenciu, ale nechýbajú ani tie „vyprávačské“ o Bratislave.

„Čo je z môjho pohľadu zaujímavé, že hudba sa akoby dotýka nejakého znovuzrodenia, ale nepitve sa v smútku. Každá pesnička bola liek, po ktorom musíš siahnuť, aby si si uľavil, nie aby si sa v niečom rýpal. Pri Živých Kvetoch som vedela, že už nemôžem ísť s nimi ďalej, ale zároveň som strašne túžila opäť niečo tvoriť,“ hovorí Lucia Piussi.

Pre Luciu bola vždy blízkym človekom v kapele Agnes Lovecká, ktorá už dlhšie koketovala s tvorbou bítov. „Zrazu som jej napísala, ‘rozprávaš o tom, tak to sprav a ja idem do toho s tebou. Teraz je možno ten čas!“

Agnes akoby vycítila dôležitosť Luciinej správy a začala skladať. V žánri, ktorý predtým nikdy nerobila, vytvorila podhubie skladieb, do ktorých Lucia Piussi prirodzene a „na prvú“ vkladala slová.

„Potom som pridávala aj nápady na španielke a zrazu som pocítila silu, ktorú máme ako tandem,“ hovorí Lucia.

Dôležitú úlohu však zohrali aj ďalší hudobníci, ktorých nové pesničky postupne pritiahli do kapely.

Najprv sa pridali ex-spoluhráči zo Živých Kvetov Juraj Mironov a Michal Lašán. Juraj chytil do rúk gitaru namiesto basy a Michal si cez bicie prehodil deku. Začali hrať tichšie, v tesnom napojení na texty a tóny slov. Basové party nahrávala Stanka Apfelová a neskôr k sebe Terrible 2s natrvalo stiahli Belindu Rašnerovú. O mastering sa postaral Marián Džubák a producentom albumu je Tomáš Sloboda (Le Payaco), s ktorým kapela našla absolútne porozumenie.

„Po tom, čo sme s Tomášom robili po desiatich rokoch znova, si myslím, že on je normálne Rick Rubin, zázrak. Presne vycíti, čo človek potrebuje. Má absolútny talent ale aj empatiu. Poslal mix číslo jeden a my, že super Tomáš, hotovo,“ teší sa Lucia Piussi.

Album Na vrchole síl má 7 skladieb a vyšiel 29.10. 2021 na značke Slnko Records. V najbližších týždňoch bude postupne k dispozícii na CD, limitovanej modrej kazete (50 kusov) a v ďalšom roku aj na vinyle.

Alexander Čerevka a NMR (foto: Ctibor Bachratý)