JUNGLE BY NIGHT – MELANCHOLICKÁ NÁLADA NA ALBUME ALGORHYTHM

Jungle By Night - Algorhythm (V2 Benelux, 2021)

Skupina Jungle By Night zaujala svojimi svojráznymi inštrumentálnymi skladbami už pred desiatimi rokmi. Na svojom šiestom albume „Algorhythm“ sa mierne odklonila od svojho doterajšieho štýlu.

Názov kapely Jungle by Night korešponduje s intenzívnym a hutným zvukom, ktorý svojimi nástrojmi kapela produkuje.

Deväť členov skupiny pochádza z Amsterdamu a pozná sa od detstva. Už ako tínedžeri objavili zlatú éru africkej populárnej hudby. Založiť kapelu sa rozhodli v roku 2009 z úžasu nad koncertným vystúpením americkej afro-soulovej skupiny The Budos Band.

Verejnosť dokázali zaujať svojou špecifickou zmesou afrobeatu, ethiojazzu, krautrocku, funku a tanečnej hudby. S niekdajšími členmi slávnej skupiny Fela Kuti Egypt 80 vystúpili v Paríži už dva roky po svojom vzniku.

Spočiatku bola ich hudba zameraná najmä na afrobeat. Na ich novom albume ale africké rytmy už nehrajú hlavnú úlohu. Namiesto nich počuť hudbu charakteristickú pre osemdesiate roky, viac krautrocku a jednotlivé skladby sú skôr melancholické.

Óda na život

Kľúčovými skladbami nového albumu sú piesne „Destination A2“ a „E 17 Snack“. Napokon „Algorhythm“ je album, ktorý vznikol počas pandémie a hudobníci sa pri písaní jeho piesní sentimentálne obzerali do čias, kedy chodili na turné. A2 je diaľnica, po ktorej odchádzali do iných krajín a na ktorú sa napokon vždy vrátili. A „E 17 Snack“ je čerpacia stanica na diaľnici, ktorá bola napriek menej kvalitnému rýchlemu občerstveniu predposlednou zastávkou na ceste predtým, ako sa skupina vrátila domov.

Zbohom demokracia

Nový je nielen zvuk skupiny, ale i proces vzniku jednotlivých piesní. Na začiatku kariéry boli Jungle by Night kolektívom, v ktorom sa všetko riadilo demokraticky. Teraz pri každej skladbe úlohu šéfa na seba prevzal jeden alebo najviac dvaja hudobníci, ktorí prišli so základnými nápadmi a ktorí potom udávali smer. Táto skutočnosť mala hlavný vplyv na rôznorodosť albumu, pretože vkus jednotlivých hudobníkov je rôzny. V súčasnosti kapela čerpá inšpirácie od Clauda Debussyho, cez LCD Soundystem, až po hudbu skupiny Kraftwerk.

Analógová hudba

Jungle by Night v minulosti nazývali svoj štýl Explosive Dance Music, no teraz pre seba vymysleli novú kategóriu Analog Dance Music.

Celý nový album bol totiž nahrávaný analógovo a vytvorili ho traja perkusionisti, traja dychári a zvuk gitary, basgitary a syntetizátoru. Až na naposledy menovaný nástroj bolo všetko nahrávané pomocou akustických nástrojov a kapela sa aj na živo zaobíde bez sekvencerov.

Jungle By Night chcú, aby bol ich nový album chápaný ako výpoveď rytmov proti všetkým algoritmom a čoraz extrémnejšej digitalizácii života.

Róbert Gregor (foto: press Jungle by Night)