LULA WILES – BURIČKY S NAJČISTEJŠÍMI ÚMYSLAMI

Lula Wiles je americké folk-rockové trio, ktoré tvoria hudobníčky Eleanor Buckland, Mali Obomsawin a Isa Burke. Hovorí sa o nich, že sú provokatérky najväčšieho kalibru a buričky s najčistejšími úmyslami.

„Naozaj spievame politické piesne, pretože sme mladé dievčatá, ktoré sa snažia prísť na to, čo sa to skutočne deje okolo nás,“ odpovedala trojica speváčok, skladateliek a hudobníčok Lula Wiles na otázku, čo ich priviedlo k tomu, že nový album „Shame and Sedition“ je možné brať ako tvrdú obžalobu Spojených štátov.

A podľa toho tiež znie: po obvyklom countryfolku ani vidu ani slychu, navrch majú rockové elektrické gitary. Ale pretože podľa americkej dokumentaristky menom Toni Cade Bambara je úlohou umelca urobiť revolúciu neodolateľnú, Lula Wiles svoje znepokojujúce správy zabaľujú do nezabudnuteľných melódií.

Lula Wiles

Po minuloročnej vražde George Loyda sa ukázalo, že v krajine už nikdy nebude nič ako predtým.

O systémovom rasizme, diskriminácii a nerovných sociálnych podmienkach pre černochov, amerických Indiánov a Hispáncov dnes otvorene hovorí aj prezident Biden. Počas covidu sa navyše dramaticky roztvorili aj ekonomické nožnice: zatiaľ čo majiteľ Amazonu Jeff Bezos údajne s každou sekundou zbohatol o 2,5 tisíc dolárov, milióny ľudí sa ocitli nad existenčnou priepasťou.

„Čo si robil, keď sa svet uzavrel? Naozaj si myslíš, že si boh usadený na tróne, z ktorého na nás môžeš pľuvať? Už sa nemôžem dočkať, až príde vzbura. Hlad je motor a hnev je palivo a všetci kvôli tebe hladujú,“ nenecháva trio v skladbe „Oh My God“ na Bezosovi jedinú niť suchú.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Lula Wines)