LUZMILA CARPIO: ROZHOVOR MEDZI ZEMOU A SLNKOM

Ikonický hlas bolívijskej speváčky Luzmily Carpio sa na albume „Inti Watana – El Retorno del Sol“ ozýva z Ánd a šíri posolstvá o boji domorodcov, posilnení postavenia žien a láske k našej planéte.


Luzmila Carpio, jedna z najplodnejších a najuznávanejších juhoamerických umelkýň, sa pripomína s koncepčným albumom venovaným „rozhovoru medzi Matkou Zemou a Otcom Slnkom“. Speváčka sa dlhodobo zasadzuje za posilnenie postavenia žien a práva pôvodných obyvateľov Južnej Ameriky. Na novom albume sa zaoberá najnaliehavejšou hrozbou ľudstva s detinskou bezprostrednosťou, ktorá je rovnako očarujúca ako pohlcujúca.

Chvejúce sa struny malého strunového nástroja, ktorému sa hovorí charango a rôzne druhy perkusií sú v jednotlivých skladbách spletené do nezvyčajných zvukov, ktoré v kombinácii s hlbokými basovými tónmi znejú prekvapivo moderne.

Cinkavú hraciu skrinku v skladbe „Chakana Sagrada“ nečakane dopĺňajú duniace rytmy a syntetizátorové tóny. Výsledkom je odvážna, takmer experimentálna hudba, ktorá drží dobre pohromade. Jej produkcia dokonca evokuje až popový lesk.

V nahrávkach dominuje speváčkin hlas, pričom jednotlivé skladby poskytujú dostatok priestoru na objavovanie rozsahu zvukov a fascinujúcich detailov.

Spev vtákov

Nový album je prvým, ktorý Luzmila nahrala za posledných desať rokov. Nové skladby vznikli za pomoci argentínskeho producenta Leonarda Martinelliho alias Tremora, ktorý väčšinu svojej kariéry strávil hľadaním spoločných menovateľov medzi latinskoamerickým folkom, rytmami a elektronickou hudbou.

Tento producent je úzko spojený s vydavateľstvom ZZK Records, ktorého predstavitelia iniciovali vznik dokumentárneho filmu „Luzmila and the Birds“ o inkskom božstve Pachamama, magickom speve vtákov a pozoruhodnom ovládaní vtáčích jazykov prostredníctvom kečuánčiny.

Luzmila vo filme komunikuje s prírodou a cestuje ako hrdinka z jednej z meditatívnych drám Hermanna Hesseho medzi svetským a posvätným svetom. Je to príbeh umelkyne vedenej hudbou, kultúrnej veľvyslankyne, ktorá odvážne bráni svoje dedičstvo, jazyk a krajinu, ktorú obýva.

V hudbe Luzmily Carpio pulzuje mágia zrodená z obradov a rituálov a v súčasnosti znie živšie ako kedykoľvek predtým. Z nových piesní je cítiť úžas, optimizmus a úctu ku všetkému, čo existuje mimo všedných dní.

Navyše album „Inti Watana – El Retoro del Sol“ vyšiel 22. septembra, teda na deň rovnodennosti, kedy veľká ohnivá guľa na oblohe prekročila nebeský rovník.

NMR (foto: press Luzmilla Carpio)