EDITORSKÝ VÝBER: 40/2023

V aktuálnych redakčných novinkách dominuje spevák Sufjan Stevens a skupiny Ladaniva, Laid Back, Rawayana, či domáci Tolstoys.


Americký spevák a multiinštrumentalista Sufjan Stevens pokračuje vo svojej plodnej kariére. Od svojho úspešného debutového albumu „Carrie & Lowell“ z roku 2015 nahral niekoľko menej či viac experimentálnych albumov, medzi ktorými nechýbala ani inštrumentálna mediácia o smrti jeho otca, ktorá vyšla na piatich diskoch. Jeho nový album „Javelin“ je smutný a povznášajúci zároveň. Názov je odkazom na rovnomenné dielo amerického spisovateľa Franka O’Hary, v ktorom jeho autor deklaruje podobné pocity ako Stevens: „Som málo náročný. Všetko, čo chcem, je bezhraničná láska.“


Francúzsko-arménske dua Ladaniva sa pomerne rýchlo stalo fenoménom na medzinárodnej hudobnej scéne. Ich doteraz prezentované skladby majú viac ako 40 miliónov pozretí a niektoré z nich sa v arménskej diaspóre stali skutočnými hymnami. Hudobný kolorit dua sa neobmedzuje len na rodné krajiny oboch protagonistov. Je totiž tradičný i popový, prevažne arménsky ale s francúzskymi vplyvmi. Tento hybrid sa tiež hlási k balkánskej melanchólii, kreolským rytmom a dozvukom hip-hopu či reggae. Veľmi sa tešíme z bezmenného debutového albumu tohto dua, ktorý je konečne na svete!


Dánske duo Laid Back pôsobí na hudobnej scéne viac ako 40 rokov! Na jeho novom albume „Rode To Fame“ sa nachádza 21 skladieb a čo sa týka koncertov, tak duo so svojou elektronickou zostavou koncertuje po celom svete a na vybraných festivaloch dokonca s veľkou kapelou. O remix jedného z ich nových singlov „Sitting In My Sofa“ sa postarala slávna producentská dvojica Blank & Jones.


Na novom albume „Quien Trae Las Cornetas“ venezuelskej skupiny Rawayana počuť funk, reggae i vplyvy Karibiku. Zároveň jeho piesne reflektujú na najrôznejšie príbehy dobrodružstiev a zážitkov. Jeden z nich vznikol počas výletu na so speváčkou skupiny Monsieur Periné, Catalinou Garcíou. Po magickom dni všetci na pláži popíjali rum a v dobrej nálade nahrali skladbu „Hora Loca“. Uvoľnenú atmosféru sprostredkúva sprievodný videoklip, ktorý sa natáčal počas bláznivej noci.


Slovenská skupina Tolstoys má novú zostavu, nový zvuk, nové vydavateľstvo a novú skladbu. Singel „Time In Space“ je predzvesťou albumu, ktorý vyjde na jar 2024 na britskej značke Duchess Box Records. Možno budete zaskočení jeho pokojnou atmosférou.