MANNARINO APELUJE NA MÚDROSŤ PREDKOV

Mannarino - V (Universal Music, 2021)

Taliansky spevák Mannarino predstavuje nový album „V“, ktorý bol nahratý v New Yorku, Los Angeles, Mexico City, Rio De Janeiro, Amazónii i Taliansku. Na jeho nahrávkach spolupracoval so známymi hudobnými producentami ako Joey Waronker, Camilo Lara, Tony Canto, Brail Sinigaglia a ďalšími.

Alessandro Mannarino je akýmsi nástupcom Toma Waitsa na Apeninskom polostrove. Má esprit blízky naturelu aký má Manu Chao. Svoju umeleckú činnosť začal v roku 2001. Spočiatku bol DJ, ale hrával aj akustické sety.

V roku 2006 založil šesťčlennú skupinu Kampina a spolupracoval aj s divadlom. Jeho prvý album „Bar Della Rabbia“ z roku 2009 získal prestížnu „Cenu Giorgia Gabera“ a stal sa platinovým.

Po druhom, tentokrát „zlatom“, albume „Supersanto“ (2011) zložil s Tonym Brundom soundtrack k filmu „Tutti Contro Tutti“. Ďalší album „Al Monte“ mu vyšiel v roku 2014.

Koncom roku 2016 Mannarino oznámil svoj štvrtý album „Apriti Cielo“. Jeho titulná pieseň okamžite dobyla hitparádu Spotify Viral50.

Text piesne „Apriti Cielo“ mal vysoké hodnotenia.

Táto príťažlivá skladba evokovala atmosféru slávnych skladieb filmových spaghetti-westernov. Bola to milostná pieseň pre osamelých ľudí bez budúcnosti. Jej ústrednou témou bola emigrácia. Mannarino ňou vytvoril ideologický most ponad more medzi pevninami. „Otvorte oblohu, nech vysiela trochu slnečného svitu všetkým ľuďom, ktorí žijú sami. Opustili sme jaskyne a prišli k bariéram“, bolo počuť v texte skladby.

Nový album V

Nový Mannarinov album je pozvánkou k apelovaniu na múdrosť predkov. V jeho nahrávkach sa spieva viacerými svetovými jazykmi a počuť v nich zvuky lesa i pôvodné hlasy, ktoré boli zaznamenané v Amazónii.

Mannarino hľadá kmeňový, atavistický zdroj ľudstva, ktorý považuje za jediný účinný liek proti súčasnej brutalite. Príroda, patriarchát, animizmus, vzťah muža a ženy, to sú len niektoré z tém, ktorými sa spevák a skladateľ zaoberá na najpolitickejšom a najviac vizionárskom albume svojej kariéry.

Láska, iracionálny a magický zmysel života sa stávajú na tomto albume skutočnými nástrojmi proti dekolonizácii ľudského myslenia.

Róbert Gregor (foto: press Mannarino)