MARIAMA: HUDBA AKO ZÁCHRANNÉ KOLESO

Mariama chcela pôvodne nahrať nový album minulú zimu, tragická udalosť jej ale skrížila plány. Speváčka a skladateľka z Kolína nad Rýnom totiž prišla o otca. Na nahrávke „A Woman Alone“ sa prejavuje jej smútok prostredníctvom intímnych piesní.

„V skutočnosti som tieto piesne napísala, aby som sa zo smútku dostala sama. Nepovedala som o tom veľa ľuďom a vyriešila som si to novými pesničkami. To bolo záchranné koleso, ktoré mi hudba hodila,“ hovorí Mariama.

Mariama sa svojou hudbou vyrovnáva s pochmúrnym pocitom bez straty nádeje. Sila lásky ju drží v rovnováhe. V piesni „Promise“ počuť temný dub i reggae.

„Sľub o ktorom spievam znamená, že vždy budete niekoho milovať a to aj v ťažkých chvíľach,“ hovorí speváčka. So svojim otcom sa lúči emotívnou piesňou „Shadows & Dark“.

Nový zvuk i odvaha

Mariama sa v nových nahrávkach vybrala trochu iným smerom ako v minulosti. Pomohol jej v tom dlhoročný spoločník, producent Manuel Schlindwein. Jemný hlas speváčky v milostnej piesni „Im Possible“ evokuje ľahkosť i melanchóliu. Text skladby je o tom, že aj keď máte hlavu v smútku, môžete mať romantický vzťah. V titulnej, elektronicky znejúcej skladbe „A Woman Alone“, Mariama kalkuluje so sociálnym znevýhodnením žien, či už v podobe rodových rozdielov, odmeňovaní, alebo nedostatočnej bezpečnosti na verejných priestranstvách.

Prostredníctvom nových piesní Mariama prekonáva svoju bolesť. Hudba sa stala podstatnou súčasťou jej liečebného procesu

„Musíme normalizovať pocity, vlastnú potrebu a podporu v ťažkých fázach. Nemôžeme vždy očakávať, že budeme fungovať normálne. Obzvlášť to platí za okolností, ktoré sú destabilizujúce. Keď im nebudeme čeliť, tak budeme trpieť ešte viac,“ uzatvára speváčka.

NMR (foto: press Mariama)