MARK LANEGAN BAND – OSLAVA HUDBY NA ALBUME SOMEBODY’S KNOCKING

Mark Lanegan Band - Somebody’s Knocking (Heavenly Recordings, 2019)

Mark Lanegan je americký spevák a skladateľ, ktorý začínal v rockovej skupine Screaming Trees. Neskôr spolupracoval s Queens Of The Stone Age, Isobel Campbell a mnohými ďalšími skupinami a hudobníkmi.

Mark Lanegan Band - Somebody´s Knocking

Už od úvodnej piesne „Disbelief Suspension“ je zrejmé, že novinka „Somebody’s Knocking“ je album, ktorý vytvoril niekto posadnutý hudbou, so všetkou jej pôvodnou duchovnou a liečivou schopnosťou. Jednotlivé nahrávky majú schopnosť dostať sa rýchlo pod kožu. Niektoré z hudobných vplyvov sú nejasné, iné priame a rešpektujúce. Novú tvorbu Marka Lanegana jednoznačne ovplyvnil garážový rock i elektronická hudba.

Vydaniu albumu predchádzali výborné single „Stitch It Up“ a „Night Flight To Kabul“. Skladba „Letter Never Sent“ akoby mala raketový pohon, „Dark Disco Jag“ evokuje zamyslený underground a „Playing Nero“ je postavená na gitarovom riffe piesne „Atmosphere“ od Joy Division. Hlboko v jej stopách je badať radosť z pobavenia. Inšpirácie skôr európskou hudbou sú zrejmé aj z ďalších nahrávok. Jeden z najpozoruhodnejších okamihov pri počúvaní nových piesní môžeme prežiť pri skladbe „Penthouse High“, ktorá pozitívne kvitne a znie ako milostný list venovaný ranej tvorbe skupiny New Order. Pre Lanegana symbolizuje návrat k jednej z jeho hudobných lások z doby ešte predtým, ako sa začala jeho hudobná kariéra.

MArk Lanegan 2019

Album „Sobody´s Knocking“ vznikol za jedenásť dní v Los Angeles, kde Lanegan žije posledných dvadsaťdva rokov. Jednotlivé skladby boli nahraté za pomoci spriatelených hudobníkov Martina Jenkinsa (Pye Corner Audio) a britského gitaristu Roba Marshalla, ten s Laneganom spolupracoval i na jeho predchádzajúcom albume „Gargoyle“. Spoločne pripravujú aj Marshallov debutový album, ktorý vyjde pod názvom „Humanist“.

Texty albumu nie sú komentármi ani alegóriou. Lanegan prostredníctvom nich rozpráva vlastné príbehy a akoby z vrcholu vytesanej skaly vyvoláva halucinogénne vízie. Neskôr ich necháva preniknúť vlastnými cestami k najhlbším a najtmavším koreňom.

Nová tvorba Marka Lanegana síce neprináša žiadne prevratné zmeny, napriek tomu z jednotlivých nahrávok cítiť radosť a oslavu hudby. To je dôvod na to, aby sme vám tento titul predstavili podrobnejšie aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Mark Lanegan)