MARKUS & SHAHZAD: MEDZI FRANCÚZSKOM A PAKISTANOM

Markus & Shahzad - Janna Aana (Dionysiac Records, 2020)

Francúzske trio Markus sa s pakistanským spevákom a hudobníkom menom Shahzad Santoo Khan spoznalo pred piatimi rokmi na sociálnych sieťach.

Niekoľko stretnutí vo Francúzsku a Pakistane spečatilo ich spoluprácu a dalo ich fúzii qawwali s modernou tanečnou hudbou ďalší rozmer. Ich spoločné piesne majú francúzsky nádych, náznak psychedelických harmónií a počuť v nich nápaditý hudobný mix.

Pakistanské qawwali sa na globálnej scéne etablovalo v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Úlohu prvého kontaktu sufíjskej rituálnej hudby so západným rockom na seba zobral spevák Nusrat Fateh Ali Khan. Po jeho smrti v roku 1997 bolo zrejmé, že sa z qawwali stal populárny hudobný štýl. Francúzske trio Markus a pakistansky spevák Shahzood Santtoo Khan pokračujú v jeho modernizácii. Dokázali to už na albume „Tumba“ z roku 2018.

Ak na vás pôsobí jesenná depresia a pociťujete nedostatok slnka a tepla, vypočujte si nový album „Janna Aana“. Bude vás unášať chytľavými melódiami, tanečnými rytmami a opojnými elektronickými zvukmi.

Prvý videoklip k piesni „Subhanallah“ zverejnili Markus & Shahzad už v júni tohto roku. Vydanie albumu bolo odložené z dôvodu pandémie a zdravotných ťažkostí, s ktorými sa spevák Khan stretol po návrate do Francúzska.

„Počas pobytu v Pakistane v roku 2018 sme objavili popový potenciál tradičných skladieb zo šesťdesiatych rokov. Počúvali sme ich v autobuse alebo v taxíkoch. Inšpirácia piesne „Kala Kaba“ sa zrodila v hoteli v Lahore tesne pred koncertom,“ povedal jeden z členov kapely.

Na novom albume nájdeme všetko, čo robí ich hudbu kúzelnou.

Názov „Janna Aana“ by sa dal preložiť ako „tam a späť“, čo symbolizuje príbeh skupiny. Jej spolupráca bola spečatená počas viacerých ciest medzi mestami Angers a Lahore. Na albume sa nachádza desať skladieb vrátane dvoch, na ktorých sa podieľala egyptská speváčka Hend Elrawy z kapely Orange Blossom a saxofonista Raggy zo skupiny Zenzile.

Piesne albumu „Jana Aana“ nás zavedú medzi zaujímavú hudobnú fúziu i sufíjsku poéziu. Aj preto dostanú v našom rádiovom vysielaní adekvátny priestor.

Róbert Gregor (foto: press Markus & Shahzad)