MATHIAS DUPLESSY – ŠTVORNÁSOBNÁ WORLD MUSIC V ŠTÝLE ROAD MOVIE

Duplessy & the Violins of the World - Brothers Of Strings (Duplessy / Absilone, 2020)

Čo to môže byť, štvornásobná world music? Nezmysel? A ešte k tomu v štýle road movie? World music má rôzne definície, žiadny div, veď je rôznorodá – najrôznorodejšia.

Niektoré by bolo možné s dávkou nadsadenia chápať aj tak, že správny „vorldmiuzikáč“ nezdupká pred žiadnou fúziou, ani pred fúziou vyvolávajúcou zdesenie alebo salvu smiechu. Zmienka o fúzii, ktorú vytvoril francúzsky skladateľ a „mutiinštrumentalista“ Mathias Duplessy na albume „Duplessy & The Violins Of The World – Crazy Horse“, pravdepodobne vyvolá jedno i druhé, no po jej vypočutí možno zdesenie i výsmech prejdú a na tvárach poslucháčov zostane chápavý úsmev. A to je účel tejto fúzie, pochopenie. Kombinuje totiž hudbu štyroch navzájom od seba vzdialených hudobných svetov, preto je štvornásobná – hudbu cigánsku s čínskou, mongolskou, škandinávskou.

Výsledkom sú nádherné skladby s lahodným akustickým zvukom, väčšinou inštrumentálne, niektoré vokálno-inštrumentálne. Ako keby tu boli odjakživa, znejú totiž úplne prirodzene. A originálne. Samozrejme, aj vďaka muzikantom. Mathiasovu skupinu tvoria: Číňan Guo Gan – víťaz súťaže hry na čínske husle er-hu. Mongol Enkhjargal Dandarvaanchig ( Epi ) – virtuózny hráč na konské husle morin khuur a maestro špecifickej speváckej techniky „throat singing“. A Alyosha Regnard – hráč na škandinávske husle nickelharpa.

Všetci priložili ruku k dielu, no Mathias, keďže je aj autorom množstva skladieb pre celovečerné hrané i dokumentárne filmy (nachádzajú sa na tridsiatich soundtrackoch) a zároveň aj hudobným cestovateľom s duchom legendárneho Marca Pola (nahral album s názvom Marco Polo), je hlavnou postavou, ktorá týchto muzikantov zjednotila a doviedla k realizácii albumov Crazy Horse a Brothers Of Strings s brilantnými skladbami, aranžmánmi a excelentným muzikantským vkladom. Prvý album končí unikátnou skladbou „Chevauchée celeste“ v štýle Morriconeho spaghetti westernovej hudby, no necítiť z nej Divoký Západ, ale púšť Gobi. Po stránke umeleckej – „top album“!

Miroslav Potoček (foto: press skupiny)