MEDIAL BANANA NESTRÁCAJÚ ZMYSEL PRE OPTIMIZMUS

Medial Banana - Nedotknuteľní (Reggae Callin' Records, 2020)

Pre majoritného konzervatívneho poslucháča je reggae niečo, čo do domácej hudobnej scény nepatrí. Napriek tomu reggae scéna na Slovensku žije.

To, že reggae scéna u nás žije, dokazuje úspešný festival Uprising i hudba skupiny Medial Banana, ktorá má na rozdiel od iných domácich skupín potenciál aj na medzinárodný úspech. Pri príležitosti ich nového albumu „Nedotknuteľní“ sme vyspovedali jedného zo spevákov skupiny Pokymana, bubeníka Jara a gitaristu Peťka.


Váš nový album mal vyjsť pôvodne skôr. Čo spôsobilo jeho neskoršie vydanie?

„V podstate vyšiel presne ako mal. Úplne pôvodný zámer bol vydať ho skôr, ale bol to vtedy len odhad bez reálnej predstavy. Nechceli sme ho vydať narýchlo bez možnosti opráv a revízií. Takto sme naň mali presne toľko času, koľko sme potrebovali. Musel vyzrieť. :)“ (Pokyman)

„Chceli sme na album čo najlepší materiál. Tak sme veľa skladali, k mnohým nápadom sme sa vracali, vylepšovali ich, mnohé ostali nepoužité. Taktiež sme si tentokrát chceli dopriať dostatok času na mixáž. Potom do toho prišla pandémia, ale teraz je už album vonku a sme s ním veľmi spokojní.“ (Jaro)

Ako vznikali nové piesne a kto je ich väčšinovým autorom?

„Väčšina nových vecí vznikla v našom Wellders štúdiu spôsobom jam-ky a skúšania. Potom sme ich dolaďovali, kým sme neboli všetci spokojní. Pár skladieb ale vzniklo aj čisto nápadom jednotlivca. Napríklad že Jaro s Peťkom doniesli nápad na skladbu One Love, alebo niektoré nápady priniesol Lukáš, ktorý sa postaral aj o väčšinu produkcie nového albumu. O väčšinu textov som sa postaral ja a Erik si pre zmenu napísal majoritnú časť svojich partov tiež sám. Niekedy mu pri tom asistoval basák Maťo.“ (Pokyman)

„Materiál na album Nedotknuteľní vznikal pomerne dlho. Prvý singel (môžem všetko) sme nahrali v auguste 2018. Na skladbách sme robili priebežne, vždy sme sa k nejakej vracali a šperkovali ju. Niektoré išli ako po masle, no niektoré sa podarilo dokončiť až tesne pred mixom. Textovú zložku si postrážia zväčša speváci, čoraz viac pomáha aj basgitarista Matej. Riddimy vznikajú pomerne skupinovo. Z času na čas prinesie niekto z kapely predpripravené podklady, ktoré následne spolu produkujeme. Pri viac elektronických skladbách sa produkčne činil klavirista Luky, či bubeník Jaro“. (Peťko)

Okrem skupiny Polemic na nových skladbách spolupracujete aj s dvomi zahraničnými hosťami. Ako prišlo k tejto spolupráci?

„Toto vzniklo absolútne spontánne. Jimmy a Ormay chodievali nahrávať vokály do svojich projektov k nám do Wellders štúdia. Keď sme rozmýšľali o hosťoch práve ku dvom anglickým pesničkám, napadli nás teda práve oni. Zároveň sme sa veľmi tešili z toho, že môžeme (tak ako sa to stalo kedysi nám) aj my teraz pomôcť zviditeľniť ľudí s potenciálom, ktorí si podľa nás pozornosť zaslúžia. Je to náš payback a support scéne, ktorá nás už tak dlho podporuje. Dať možnosť ukázať sa novým talentom a ešte popri tom vyprodukovať mocný track, je veľmi zadosťučiňujúci pocit :)“ (Pokyman)

„K spolupráci s Polemicom prišlo z našej iniciatívy. Keď sme uvažovali, koho by sme na albume ako hosťa naozaj radi mali, na Polemicu sme sa jednohlasne zhodli. Mali sme rozrobenú pieseň so ska vibeom a Pokyho slohami na tému spomienok na detstvo a tam nám to prišlo ako super fit. Aj to tak bolo a nakoniec sa z toho vyvinul aj spoločný koncert na Uprisingu ’19 a spoločné turné, ktoré nám žiaľ nateraz prerušila pandémia.“ (Jaro)

Spolupráca so skupinou Polemic vám pootvorila dvere do komerčných rádií. Myslíš si, že bude tento trend pokračovať?

„Nie je to úplná pravda. Z komerčnejších rádií si nás pár rokov dozadu obľúbilo Fun radio. Pravidelne hrávajú naše nové aj staršie veci. Udržateľnosť v iných rádiách nie je taká jednoznačná. Staré časy mal úspech aj na rádiu Expres, či na .ádiu Slovensko, no potom sa to mierne pozastavilo.“ (Peťko)

Album bude distribuovať veľký koncern Warner Music. Myslíš si, že dokáže posunúť vašu hudbu širšiemu publiku?

„My dúfame, že áno a že to pre nás bude opäť krok vpred.“ (Pokyman)

Aké reakcie na nové nahrávky ste doposiaľ zaznamenali? 

„Zatiaľ veľmi pozitívne. Či už na nový klip k piesni Život ide ďalej, alebo na album samotný. Máme pocit, že tam tentokrát nie je žiadna vata a ľudia oceňujú všetky skladby. Myslíme, že tentokrát si každý príde na svoje. :)“ (Pokyman)

„Zatiaľ len pozitívne. Kedže album vznikal dlhší čas, niektoré skladby vyšli ako single a pár ďalších skladieb sme otestovali ešte pred vydaním albumu na živých koncertoch, takže sme rozhodne nestrieľali naslepo. Samozrejme niečo sme si nechali ešte v rukáve na album.“ (Jaro)

Určite vám bude chýbať koncertná sezóna. Kedy myslíš, že sa vrátite na koncertné pódia?

„My dúfame, že čo najskôr. Odhliadnuc od ekonomickej situácie nám veľmi chýbajú vystúpenia, ľudia a tá koncertná energia ktorú dostávame od publika. Je to trochu ako droga 🙂 (smiech) a my už trpíme mocným absťákom. Keď nám dovolia hrať, asi zožerieme stage :)“ (Pokyman)

„Na koncertné pódiá pred živé publikum sa vrátime vtedy, keď to úrady povolia. Samozrejme, že nám hranie pred ľuďmi chýba, nehovoriac o tom, ako nás bavia spoločné koncerty s Polemicom a ako sme sa tešili na hranie piesní z nového albumu. Myslíme si však, že zdravie je najdôležitejšie a protiepidemické opatrenia preto veľmi dôsledne dodržiavame.“ (Jaro)

Ako prebehne krst albumu?

„Ešte nevieme ako, ani kedy presne, ale vieme že to bude vo veľkom štýle!!!“ (Pokyman)

„S krstom budeme tiež musieť asi počkať, kým vláda opätovne povolí živé podujatia. Najbližšie máme naplánovaný live stream na 1. júna, kde plánujeme odohrať väčšinu piesní z nového albumu, takže pre niektoré skladby to bude live premiéra.“ (Jaro)

Róbert Gregor (foto: press Medial Banana)