MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL KLEZMORE SA TENTO ROK ZAČNE V BRATISLAVE

Prvá časť podujatia sa sústredí výlučne na židovskú hudbu, avšak v rôznych podobách.

Klezmore

Šestnásty ročník medzinárodného festivalu židovskej hudby KlezMORE sa začne tento rok v Bratislave, kde sa tentoraz uskutočnia aj prvé štyri koncerty podujatia. Bratislavská časť festivalu sa bude sústrediť výlučne na židovskú hudbu, avšak v rôznych podobách. Návštevníci a návštevníčky koncertov zažijú klezmerový tanec, spoločné vystúpenie dvoch klezmerových kapiel a vypočujú si izraelskú hudbu a piesne v jazyku ladino západných Židov či jidiš piesne v kombinácii s klasickou hudbou.

Do Bratislavy sa takmer po desiatich rokoch vráti americký tanečník Steve Weintraub. „Steve neodmysliteľne patrí ku každému klezmerovému eventu a je bez pochyby jednotka súdobého klezmerového tanca,“ uviedol šéf bratislavskej časti festivalu Andrej Werner.

Popri ňom sa predstaví aj tanečnica Linda Luptáková, členka Lúčnice a tanečného divadla Ifjú Szívek, známa nielen z dlhodobej spolupráce so zoskupením Pressburger Klezmer Band, ale aj z folklórnych projektov Zem spieva a Tanec medzi črepinami. Dvojica vystúpi 16. októbra o 19:00 v bratislavskom V-klube. Deň na to sa o siedmej večer v Design Factory predvedú slovenskí Pressburger Klezmer Band spolu s dánskou kapelou Mames Babegenush. „Nepôjde o žiadny klezmerový súboj, skôr o priateľské hudobné stretnutie. Myslím, že je veľmi pravdepodobné, že si zahráme aj spolu. Nevieme to odhadnúť, no možno práve tento koncert bude mať u nás poradové číslo tisíc,“ poznamenal kontrabasista Pressburger Klezmer Band Samo Alexander.

Na festival zavíta tiež izraelská speváčka Noam Vazana s kapelou. „Vystúpenia Noam sú nielenže plné jedinečnej exotiky, ale spieva aj v krásnom jazyku ladino, ktorým v minulosti hovorili hlavne západní Židia. Noam sa tak vracia k svojim koreňom. Je dojímavé, ako spieva rečou svojej starej mamy z Maroka,“ priblížil Werner. Vazana vystúpi 18. októbra o 18:30 v Galérii Nedbalka.

Festival napokon uzavrie koncert tenoristu Juraja Adamuščina s Komorným orchestrom Zoe. Ten sa uskutoční 21. októbra o 19:30 v Klariskách. „Hovorí sa, že bez klezmerových muzikantov by nebolo takých géniov klasickej hudby ako Gershwin, Heifetz, Barenboim, Maisky… Práve preto sme na záver bratislavského dielu pripravili bodku v duchu klasiky. Symbolické na tom je, že spevák Juraj Adamuščin pochádza z Bardejova, ktorý s okolitými dedinami predstavoval časť Slovenska, kde sa kedysi hrával klezmer,“ ozrejmil Werner.

Festival sa následne presunie do Viedne, kde bude od 9. do 24. novembra pokračovať svojou druhou časťou. Vo Viedni sa predstaví napríklad známe zoskupenie Klezmatics, spevák a herec Daniel Kahn, klezmerový DJ Socalled a mnohí ďalší.

Andrej Werner a SITA