NEZVYČAJNÁ SAUNA RAKÚSKEHO DUA LEYYA

Leyya - SaunaLeyya – Sauna (LasVegas Records/+1 Records)

 

Duo Leyya tvoria dvaja mladí hudobníci – Sophie Lindinger a Marco Kleebauer. Pochádzajú z malej obce Eferding v hornom Rakúsku, ktorá je známa zeleninovými farmami a konzervárňou. V roku 2013 sa kvôli hudobnej kariére rozhodli presťahovať do Viedne. I keď mal každý z nich predtým svoje vlastné  hudobné projekty, založili spoločne nové duo, ktorému dali názov Leyya.

Marco je absolventom viedenského hudobného konzervatória. V jeho tvorbe sa prejavuje detská vášeň pre hudbu The Beatles. Sophie sa sústreďuje na komponovanie, spev a produkciu. V roku 2015 získala vo Viedni cenu Red Bull Music Academy Bass Camp. V tom čase už vyšlo prvé EP Leyya nazvané Drowned In Youth. Z neho sa  niektoré nahrávky dostali do vysielania rakúskeho rádia FM4.

Po vydaní piesne Superego, na jar roku 2015, sa dostavili prvé medzinárodné ohlasy. Získali ňou „radioplay“ v mnohých krajinách Európy. Prezentovala.  ju televízia, dostala sa do filmu i reklamy. Leyya sa začínali stávať medzinárodným fenoménom. V nasledujúcich mesiacoch účinkovali na mnohých festivaloch (Reeperbahn Festival 2015, Eurosonic, Ment Ljubljana, Tallinn Music Week, The Great Escape) a v roku 2016 získali umiestnenie medzi Top 10-kou interpretov zoznamu ETEP (Európsky program na výmenu talentov, ktorý obsahuje zoznam najžiadanejších nováčikov európskych festivalov). Leyya následne nahrali ďalší singel Butter a vydali medzinárodnú verziu svojho prvého albumu Spanish Disco. Boli pozvaní na viacero festivalov, napríklad na Island Airwaves, alebo viedenský Popfest, na ktorom vystúpili pred 20 000 divákmi. V roku 2017 získali cenu Rádia FM4 na rakúskych hudobných cenách Amadeus a boli pozvaní aj na festival Primavera Sound v Barcelone.

Názov nového albumu Sauna je pre duo Leyya symbolom stretnutia bez akýchkoľvek sociálnych bariér, stretnutia, na ktorom nahota prináša určitú rovnosť. Na prednej strane obalu albumu vidno farebnú dúhu. Je to niečo, čo Leyya chce, aby ste v hudbe videli a počuli. Hovoria: „Sauna je album, na ktorom môžete skutočne počuť farby.“

Túto tému udržiavajú aj vo svojich piesňach ako Heat, Oh Wow, Zoo a ďalších. Napriek tomu, že v ich nových nahrávkach počuť veľa podivných zvukov, beatov a nezvyčajne aranžovaných hudobných nástrojov, nehrajú vyložene experimentálnu hudbu. Hrajú pop, no kvalitný, s futuristickými kontúrami. Dokazuje, že zaujímavá hudba dnes môže vzniknúť kdekoľvek. Nie je to prvý raz, čo sa rakúskym interpretom podarilo presadiť sa v medzinárodnom meradle. Väčšia publicita by ale tejto dvojici ešte mohla viac pomôcť. Držíme palce!

Róbert Gregor (foto: Meyrem Bulucek)