SAMPA THE GREAT ZAŽIARI NA METRONOME FESTIVALE

Festival Metronome Prague podporuje dramaturgickú líniu predstavujúcu nové tváre hudobnej scény, ktoré si aktuálne získavajú vo svete renomé. Ďalšou hviezdou je v Austrálii žijúca, pôvodne zambijská raperka, speváčka a autorka Sampa The Great, čerstvá akvizícia londýnskeho vydavateľstva Ninja Tune.

Dvadsaťsedemročná Sampa The Great je jednou z tých komplexných umelkýň, ktoré skvele zodpovedajú dnešnej dobe. Je hudobne vzdelaná a vysoko erudovaná v ďalších činnostiach súvisiacich s hudbou.

Sampa The Great študovala zvukovú produkciu v Sydney, San Francisku a Los Angeles. Má dobrý prehľad v hudobnej minulosti i aktuálnej prítomnosti. Dokáže vyberať to najlepšie z rôznych období a vytvárať osobitý amalgám pozostávajúci z prvkov hip-hopu, popu, jazzu, gospelu i soulu. Medzi jej vzory patria predstavitelia súčasnej čiernej hudby Mos Def a Kendrick Lamar, istým spôsobom nadväzuje aj na tvorbu Lauryn Hill.

S hudbou začala Sampa The Great v roku 2015, kedy vydala svoj prvý mixtape.

Na ďalších nahrávkach spolupracovala s mladými austrálskymi producentmi, v roku 2017 nahrala spoločnú pieseň s britskou speváčkou Estelle. Za mixtape Birds and the BEE9 získala v marci 2018 cenu Australian Music Prize a na jeseň toho istého roku ju k spolupráci na svojom debutovom eponymnom albume prizvala austrálska speváčka juhoafrického pôvodu Ecca Vandal. V septembri minulého roka jej vyšiel debutový album s názvom The Return, ktorý pod svoje krídla zobral známy londýnsky label Ninja Tune. V rámci austrálskej obdoby Grammy, cien Aria, bola za rok 2019 Sampa The Great nominovaná v dvoch kategóriách: najlepšie video a najlepšia hip-hopová nahrávka.

David Gaydečka a NMR (foto: press Sampa The Great)