MELODY GARDOT VENOVALA FANÚŠIKOM DARČEK V PODOBE KONCERTNÉHO ALBUMU

Melody Gardot - Live In EuropeMelody Gardot – Live In Europe (Decca Records 2018)

Tridsaťdvaročná speváčka, gitaristka a klaviristka Melody Gardot síce pochádza z hudobnej rodiny, k profesionálnej tvorbe sa ale dostala náhodou. Keď ju v roku 2003 zrazilo auto, utrpela poškodenie mozgu a pri zotavovaní jej lekár naordinoval terapiu hudbou. Počúvanie hudby a snaha spievať totiž pomáha mozgu hľadať nové cesty a posúva myseľ ďalej. Spočiatku sa naučila na hudbu len pohmkávať. Neskôr už bola schopná i spievať a svoje pokusy si nahrávať. Robila obrovské pokroky a nakoniec začala písať aj svoje vlastné piesne.

Na prvom koncertnom albume Live In Europe je zaznamenaný prierez jej tvorbou, ktorú poznáme z albumov Worrisome Heart (2008), My One and Only Thrill (2009), The Absencia (2012), či Currency of Man (2015).  Publikum na európskom turné očarila svojím tvárnym hlasom a prekvapujúcou nadžánrovou muzikálnosťou. Na koncertoch s obľubou prezentuje dramatický jazz, miestami popovejší, miestami s príchuťou blues a šamanstva, v ktorom je miesto aj pre nie celkom bežný pátos. Speváčka odvážne prehľadáva rôzne hudobné šuplíky a v niektorých prípadoch sa približuje až k hraniciam alternatívneho rocku,  alebo funky v surovej podobe, v akej sa hrával na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Melody Gardot - LivePopri relaxačnom jazze, ktorý je určite tiež jednou z jej silných stránok, sa Melody Gardot púšťa aj do temnejších vôd, skôr v duchu Niny Simone, alebo dávnych bluesmanov. Jej skladby sú postavené na silných melódiách, ich vnímanie ale komplikuje pomlčkami, dramatickými zvratmi a sólami. Najčastejšie ich vytvára zvuk saxofónu, ktorý miestami prechádza až do psychedélie. Jej saxofonista Irwin Hall Jr býva na koncertoch poctený potleskom niekedy aj uprostred piesní, v ktorých ponúka svoje výbušné sóla. Občas hráva aj na dva hudobné nástroje súčasne. Pôsobí takmer hypnoticky, čo zodpovedá duchu tvorby Melody Gardot, ktorá niektoré piesne interpretuje veľmi exoticky. Hoci v minulosti vydala aj uhladené pop-jazzové nahrávky s veľkým orchestrom, na koncertoch je počuť, že cíti hudbu ako magický kmeňový rituál, ktorého súčasťou je aj publikum. V textoch svojich piesní zvyčajne rozpráva príbehy. Reflektuje v nich aj na  kritické témy, v ktorých opisuje život ľudí na okraji spoločnosti.

Melody o svojom koncertnom albume povedala: „Tento album má moje srdce a lásku všetkých ľudí, ktorí nás podporovali na našej ceste. Je pre mňa darčekom vďaka spomienkam, ktoré zachytáva. Zároveň je to darček pre mojich poslucháčov.“

Róbert Gregor (foto: archív)