MEXICAN INSTUTUTE OF SOUND NA ALBUME DISCO POPULAR OSLAVUJÚ TANEČNÚ KULTÚRU OBOCH AMERICKÝCH KONTINENTOV

Mexican Instite Of Sound - Disco Popular (Yebo Music, 2017)

Mexican Institute Of SoundProducent Camilo Lara nie je na hudobnej scéne žiadnym nováčikom. Tento rodák z Mexico City začal pracovať v 90-tych rokoch minulého storočia ako zástupca medzinárodného vydavateľstva EMI Mexico. V roku 2001 z EMI odišiel a spoločne s partnerom založil vydavateľstvo Suave Records. Tomuto labelu sa podarilo vydať mimoriadne úspešný soundtrack k filmu Y Tu Mamá También od Alfonsa Cuarona. Po sporoch so svojim spoločníkom ale aj toto vydavateľstvo opustil a následne nastúpil na pozíciu viceprezidenta a šéfa marketingu v spoločnosti A & R. Pod jeho hlavičkou sa mu podarilo podpísať zmluvu s úspešnou skupinou Plastilina Mosh a ďalšími perspektívnymi umelcami rozvíjajúcej sa mexickej indie scény. Okrem toho pracoval aj ako DJ-ej a zrealizoval remixy pre skupiny ako Placebo, alebo Le Hammond Inferno. V roku 2005 začal pracovať na vlastnom hudobnom projekte Mexican Institute Of Sound (MIS), s ktorým nahral šesť albumov. Poznáme ho aj z projektov ako Nortec Collective, Kinky, Compass, alebo Mexrrissey.

Camilo LaraNajnovšie Camilo Lara ako priekopník digitálnej cumbie oslavuje tanečnú kultúru medzi Severnou a Južnou Amerikou na albume „Disco Popular“ spôsobom „Fiesta à la Mexicana!“ Zoznam hostí, ktorí sa podieľali na vzniku albumovej novinky od Mexican Institute Of Sound (MIS) podčiarkuje jeho hudobné zameranie. Elektronické zvuky a melódie jednotlivých piesní sú výsledkom fúzie latinsko-amerických tradícií, s príchuťou Karibiku a aktuálnych pocitov z cestovania ústrednej postavy tohoto projektu. Ruku k dielu priložili aj členovia amerických Calexico, argentínska kráľovná štýlu cumbia La Yegros, alebo skupina Orkesta Mendoza. Album Disco Popular sa nahrával v Mexico City, v Tucsone, v Los Angeles a v meste Kingston, kde mal Camilo tú česť prizvať k jeho nahrávaniu priekopníkov štýlu reggae a to hudobníka menom Toots Hibbert zo skupiny Toots & And The Maytals a legendárne duo Sly a Robbie.

Piesne tohto albumu, ktorým miestami dominujú karnevalové rytmy, ako keby vytvárali vzorku súčasnej hudby z oboch amerických kontinentov. Camilov spev dáva navyše jednotlivým skladbám istú dávku humoru. Jedným z príkladov je pilotný singel „Mi T-Shirt de la NASA“. V skladbe „Pa La Calle“ hostí albumu doplnili hudobníci ako Cumbia Sonidera z Mexika a Dembow z Dominánskej republiky. Bonbónikom na torte je i hlas populárnej speváčky menom Lorna alias Miss „Papi Chul“ z Panamy.

Camilo Lara o tomto novom albume prehlásil : „Disco Popular je ako cesta populárnej hudby naprieč kontinentom“, hovoríme tomu globálny pop à la Mexicana!

Róbert Gregor (foto: Mexican Institute Of Sound)