MICHAEL GIRA – KRÁSNE STRAŠIDELNÝ HEAVY METAL BEZ HEAVY METALU

Michael Gira I Am Not ThisMichael Gira – I Am Not This  ( Young God Records 2016 )

Swans. Nádherný názov pre kapelu – Labute. Vyvoláva dojem, že sú to „ony“. Lenže nie sú, v kapele Swans bola kedysi iba jedna labuť – Jarboe. Ostatní hudobníci sú chlapi a to dosť tvrdí, undergroundoví, možno na niekoho pôsobia gothic-rockovo. Náš slovenský „Independent Music Club“ spoznal hudbu americkej skupiny Swans v roku 1987, keď medzi členmi klubu koloval jej dvojalbum Children Of God. Je to zvláštna skupina, možno jedna z najzvláštnejších. Spočiatku odmietaná  niektorými hudobnými publicistami ako príliš monotónna, jednotvárna, ponurá, morbídna, brutálna, násilná, inšpirovaná markízom de Sade, náboženskými motívmi, obetou, utrpením, sebatrýznením, mučením. Spočiatku tak skutočne pôsobila, no odkedy do jej radov vstúpila Jarboe, začali sa v jej tvorbe objavovať aj jemné, lyrické piesne.

Michael Gira
Michael Gira

Swans boli aktívni od roku 1982 do roku 1997. Potom znovu od roku 2010, no už bez Jarboe. (Vystupovali na festivale Colours Of Ostrava). Ich albumy To Be Kind a The Seer patrili podľa Pitchfork Media  k „100 najlepším albumom dekády“. Založil ich Michael Gira (1954)  – pesničkár, spisovateľ, výtvarník, zakladateľ labelu Young God Records. Spolu s Jarboe nahrali dva albumy ako duo s názvom Skin. Obidvaja nahrávali aj sólové albumy.

Teraz nám Gira ponúka svoj ďalší, nový sólový album – I Am Not This. Je to akoby akustické hudobné cirkevné predstavenie. Niektoré piesne sú takmer folkové (komorné, iba Girov spev a gitara, barytón Belzebuba, kniežaťa démonov, hroziaci a zároveň hladiaci, prapodivné žalospevy) a niektoré sú majestátne (goticky ladené). Vždy monotónne. No je to monotónnosť vťahujúca do tranzu, heavy metal bez heavy metalu. Gira vysvetľuje:  Materiál pre tento album je zhromaždený v limitovanej edícii a slúži ako memento môjho sólového turné 2016. Obsahuje niektoré piesne, ktoré hrávam sólovo výlučne v živom prostredí. Niektoré sú veľmi pekné, idylické. A so smiechom dodáva:  Je to najlepšia nahrávka všetkých čias.

Miroslav Potoček