MICHAL NOGA BAND ZANECHAL VÝNIMOČNÚ STOPU V HUDOBNÝCH REBRÍČKOCH

Slovenská hudobná scéna dosiahla ďalší medzinárodný úspech. V novembrovom rebríčku World Music Charts Europe sa umiestnil album „Stopy“ od Michal Noga Band na vynikajúcom 15. mieste a v rebríčku Transglobal World Music Charts na 22. mieste. Michal Noga sa tak stal prvým slovenským interpretom v histórii, ktorý bodoval súčasne v obidvoch rebríčkoch.

V obidvoch rebríčkoch hlasujú za nahrávky z rôznych kútov sveta odborníci z hudobnej brandže. V prípade World Music Charts Europe sú to výhradne rozhlasoví redaktori z Európy, do Transglobal World Music Charts hlasujú aj rozhlasoví a hudobní publicisti z Ameriky, Ázie, či Austrálie.

Hoci v minulých rokoch sa v rebríčku WMCE umiestnilo viacero nahrávok od interpretov zo Slovenska (Banda, Hrdza, Čendeš, Trojka Zuzany Homolovej, Katarína Máliková a ďalší), v tomto roku je album Michal Noga Bandu len druhým slovenským zástupcom bodujúcim v Top 20. Tým prvým bola nahrávka Ľudovej hudby Pokošovci na 13. mieste v januári 2020.

To, že ide naozaj o výnimočný album, dokazuje aj jeho pomerne častý výskyt v rozhlasovom vysielaní nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Okrem relácie Hudba sveta_FM sa Stopám venoval napríklad Český rozhlas, srbský telerozhlas RTS, luxemburské RádioARA, či rádio PBS v Austrálii v programe Global Village. Vyšla tiež veľmi pozitívna recenzia na album na internetovom portáli Rootsworld a do tlače sa chystajú dve ďalšie recenzie v renomovaných časopisoch Folker a Songlines.

Práve šéfredaktor Songlines, Simon Broughton, sa o albume vyjadril mimoriadne pochvalne:

„Myslím si, že pre zahraničných poslucháčov je album Stopy vynikajúcim úvodom do tradičnej slovenskej hudby. Autor aranžmánov a huslista Michal Noga predstavil piesne, ktoré sa naučil buď zo starších nahrávok, alebo priamo od samotných majstrov. Piesne pochádzajú z viacerých oblastí Slovenska, takže poslucháč môže spoznať rôzne lokálne štýly. Album má navyše krásny booklet s množstvom fotografií a komentárov. Osobne som mal to privilégium vidieť Michal Noga Band naživo počas World Music Festivalu 2019 v Bratislave, ale ešte väčším potešením bolo vidieť ich počas vystúpenia na festivale Východná 2018, kde hodiny hrali davu mladých nadšených tanečníkov. Ak má tradičná kultúra prežiť a pokračovať, tak toto je cesta ako to dosiahnuť. Mimochodom, recenzia tohto albumu vyjde v Songlines už 13. novembra s nadpisom – Jeden z najlepších albumov slovenskej tradičnej hudby posledného obdobia.“

Čo na umiestnenie v rebríčkoch hovorí samotný Michal Noga?

Podľa neho môže za dvojitým úspechom albumu v medzinárodných rebríčkoch stáť fakt, že „sa nám podarilo oživiť také staré hudobné štýly, ktoré majú neskutočnú energiu a môžu byť rovnako zaujímavé ako niektoré súčasné hudobné spracovania. Aj keď sú viaceré z nich na Slovensku známe, pre ľudí v zahraničí to môže byť stále exotika.“

Ďalším plusom albumu Stopy je podľa M. Nogu „kvalitný moderný zvuk“ (album mixoval Jureš Líška, známy zo skupiny Fallgrapp) a v neposlednom rade aj zaujímavé výtvarné riešenie obalu, ktoré evokuje archívnu nahrávku zachytenú na magnetofónovom páse.

Dôležitým prvkom je tiež zasvätený a zároveň pútavý a zrozumiteľný sprievodný text v booklete, ktorý má nielen slovenskú, ale aj anglickú verziu.

Michal Noga

Fanúšikov možno poteší, že „Stopám“ dá priestor formou nahrávky zo živého koncertu a rozhovoru s Michalom Nogom aj blížiaci sa World Music Festival Bratislava, ktorý sa bude konať online 20. – 22. novembra 2020.

Medzičasom už M. Noga nosí v hlave námety na ďalšie albumy. „Určite by som chcel pokračovať so spracovaním tradičnej ľudovej hudby a objavovaním a prezentáciou starých a menej známych herných štýlov, no nebránim sa ani experimentovaniu s ľudovou hudbou“, hovorí M. Noga o svojich plánoch do budúcnosti. Držíme palce!

Partnerom projektu je WOMUSK, prezentáciu slovenskej hudby v zahraničí podporili z verejných prostriedkov Fond na podporu umenia, Hudobný Fond a SOZA.

Vladimír Potančok (foto: Womusk)