S-TONE INC OŽIVUJÚ TANEČNÚ HUDBU Z KONCA 70-TYCH ROKOV

S-Tone Inc - Body & Soul (Schema Records, 2020)

S-Tone Inc je hlavný hudobný projekt milánskeho hudobníka menom Stefan Tirone, ktorého hudobné skúsenosti siahajú do začiatku 80-tych rokov.

Debutový album projektu S-Tone Inc vyšiel v roku 1996 na vydavateľstve Milano 2000/Ishtar pod názvom „Love Unlimited“. Obsahoval skladbu „Ainda Sonhar“, ktorá je považovaná za predchodcu žánru nu bossa. Dostala sa na desiatky kompilácií po celom svete.

V roku 1997 nahral Stefano pod menom Cosmorama monotematický projekt v štýle drum and bass s názvom „Space Odyssey“. Úspešný bol neskôr vďaka tretiemu albumu S-Tone Inc, ktorý vyšiel v roku 2002 pod názvom „Sobrenatural“. Na ňom zdokonalil svoj štýl postavený na brazílskych, soulových a jazzových vplyvoch bez toho, aby zabudol na skúsenosti nadobudnuté s rôznymi talianskymi a britskými dídžejmi.

Skladbám S-Tone Inc. dodáva brazílsky spevácky feeling Stefanov dlhoročný spolutvorca, spevák, skladateľ a producent, Brazílčan Tomaz di Cunto alias Toco. Toco pôsobí v Miláne a nahrával pre vydavateľstvo Schema Records s pomocou S-Tone Inc aj svoje sólové albumy.

Nový album „Body And Soul“

Albumom „Body and Soul“ nadväzuje Stefano Tirono (alias S-Tone Inc) na album „Onda“ spred troch rokov. Nové skladby sú ovplyvnené štýlmi ako soul, disco a funk v štýle konca 70-tych rokov. Bolo to historické obdobie, ktoré Stefano naplno prežil a ktoré na jeho tvorbe zanechalo hlboké stopy.

Na novom albume počuť množstvo hosťujúcich umelcov, počnúc Stefanovým dlhoročným priateľom a spolupracovníkom Tocom, ktorý spieva štyri piesne. Sprevádza ho vokálne trio, ktoré prenesie poslucháča do sveta, v ktorom sa prelínajú brazílske melódie s typickými diskotékovými rytmami.

Prítomná je aj speváčka Laura Fedele v elegantnej jazzovo-funkovej piesni „In the Name of Love“, ktorú dopĺňa flauta Carla Nicita, pripomínajúca hudbu známych Mizell Brothers. Laura sa tiež podieľa na titulnej skladbe, skutočnom manifeste albumu, ktorý sa vyznačuje funkovou basovou linkou a vesmírnou diskotékovou atmosférou.

Medzi novinky patrí spolupráca s nigérijskou speváčkou menom Afra Kane, ktorá žila v Taliansku, Anglicku a Švajčiarsku. Svojim nádherným hlasom dodáva piesňam albumu zvláštny čierny odtieň. Prítomný je aj Donatinho, syn legendárneho brazílskeho hudobníka João Donata, hrajúci na klávesové nástroje značiek Rhodos a Moog. Stefanovu hudbu zdobí svojím vycibreným dotykom. Album uzatvára „Midnight Sun“, inštrumentálna skladba s filmovou tématikou, vzdávajúca hold maestrovi Ennio Morriconovi, ktorý zomrel v júli tohto roku.

Nový album „Body and Soul“ projektu S-Tone Inc vám radi predstavíme aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Toco)