MLADÝ PRODUCENT NIGHTLINES VYDÁVA DEBUTOVÝ SINGEL PREČO, PREČO?

Nightlines, vlastným menom Dominik Kopcsay, sa predstavil už v skupine Mesial, a tiež ako skladateľ klasickej hudby. Teraz sa tento 22-ročný bratislavský hudobník rozhodol pre vlastný sólový projekt a vydáva prvý singel. Elektronická hudba v spojení s jeho spevom a slovenskými textami vytvára jedinečnú kombináciu, akú ste na slovenskej scéne možno ešte nenašli.

Singel Prečo, prečo? je titulná skladba z pripravovaného debutového albumu Protisvit, ktorý bude dokončený v decembri a vydaný na prelome mesiacov február/marec 2017. O mixáž a mastering sa postaral etablovaný slovenský sound designer Adam Dekan a vokály boli nahraté na špičkovej technike v Lososound štúdiu u Erika „Lososa“ Horáka. Podmanivý obal k singlu vytvorila talentovaná 23-ročná študentka VŠVU Kačena Knežníková.

Naliehavý rytmus, dráždivé elektronické zvuky, gitara a intímny slovenský text, aj tak by sa dala opísať prvá ochutnávka z albumu, ktorú si môžete vypočuť na Youtube, Bandcamp, Soundcloud a čoskoro aj na ostatných stream službách.

„Keď som začal pred rokom pracovať na skladbách, chcel som spolupracovať so speváčkou, no nakoniec som sa rozhodol pre svoj vlastný spev. Vtedy som si uvedomil, že mi ako spevákovi najlepšie sedí slovenčina – čo hodnotím ako skvelé rozhodnutie, keď to porovnávam so svojou predošlou tvorbou s anglickými textami. Ako prvá skladba so slovenským textom vznikla práve Prečo, prečo? – ide o výpoveď mojej silnej vnútornej skúsenosti, ktorá ma v živote poháňa neustále ďalej,“ hovorí Domink Kopcsay aka Nightlines.

Prvotná myšlienka aj názov projektu siahajú do Dominikovho detstva: „Keď som mal 10 rokov, začal som sa hrať s hudobným programom FruityLoops (dnes už FL Studio), na notebooku môjho otca. Vtedy to bola zábava, ale keď som mal 15 rokov, už to znelo celkom v pohode – vtedy vznikol názov Nightlines. Potom som založil kapelu Mesial, s ktorou sa nám podarilo pred rokom vydať EP, ktoré zarezonovalo napríklad aj v Rádiu FM, vyhrali sme rebríček Osmička, zazneli v anglickom rádiu a odohrali pár fajn koncertov. Mám však potrebu robiť aj vlastnú elektronickú tvorbu, ako som robil od malička a tak som sa vrátil k Nightlines. Rok som pripravoval skladby, ktoré práve finalizujeme v štúdiu.“

Producenta inšpirovali posledné nahrávky od Massive Attack, album Blackstar od Davida Bowieho, Depeche Mode, ale aj množstvo súčasnej popovej elektroniky s originálnymi prvkami. „Na album sa veľmi teším, bude to aktuálne a bude sa to dotýkať aj súčasného stavu spoločnosti, rád by som ukázal, že aj ročník 94 môže spievať o vážnejších témach, nie však prvoplánovo.“

Zaujímavosťou je, že Dominik Kopcsay aka Nightlines sa pohybuje aj vo svete klasickej hudby, kde sa mu podarilo odpremiérovať niekoľko vlastných skladieb, vyhrať ocenenie v medzinárodnej skladateľskej súťaži Generace a nedávno prispel skladbou na pripravovaný album uznávaného slovenského huslistu Milana Paľu.

Z tlačovej správy upravil Róbert Gregor (foto: Tibor Kuna)