MORRISSEY – NAHÁŇANIE VLASTNÉHO CHVOSTA NA ALBUME I AM NOT A DOG ON A CHAIN

Morrissey - I Am Not a Dog on a Chain (Bmg (Warner), 2020)

Morrissey bol v osemdesiatych rokoch minulého storočia frontmanom skupiny The Smiths, ktorej hudba u mnohých fanúšikov rezonuje dodnes.

Morrissey bol oproti typickým popovým hviezdam fakticky anti-hviezdou, alebo hviezdou ideálov nezávislej scény. Vegetarián rozdávajúci publiku kvety, hlásajúci sexuálnu zdržanlivosť potvrdenú celibátom. S kapelou The Smiths nahral v rokoch 1984-1987 štyri albumy, pričom všetky sa umiestnili na prvom alebo druhom mieste britského albumového rebríčka.

Po rozpade The Smiths zahájil Morrissey sólovú kariéru.

Do roku 1997 vydal šesť sólových albumov. Následne sa na pár rokov odmlčal, no po návrate bol ešte úspešnejší. V roku 2004 nahral album You Are The Quarry obsahujúci singel Irish Blood, English Heart, po ktorom nasledovali platne Ringleader Of The Tormentors (2006), Years Of Refusal (2009), World Peace Is None Of Your Business (2014), Low in High School (2017) a album cover verzií California Son (2019).

V týchto dňoch sa Morrissey hlási o slovo novým, v poradí trinástym albumom, s názvom „I Am Not A Dog On A Chain“.

Prináša tento album niečo nové? Ako zvyčajne neprináša. Novátorstvo by sme v Morrisseyho piesňach ani hľadať nemali, pretože nikdy novátorom nebol. No bol výborným textárom a občas sa mu podarilo skomponovať skladbu s váhou evergreenu.
Politika sa v textoch nových skladieb spomína menej ako na posledných albumoch. Ich autor skôr stavil na staré témy a pridal úvahy o starnutí, čo je v jeho tvorbe možno niečo nové. Miestami zaznie pokus o vtip, ale celkovo mu recenzenti vyčítajú dosť ťažkopádne rýmy.

Na novom albume sú badateľné náznaky experimentovania so spevom i s celkovým hudobným štýlom, pretože počuť viac elektronických nástrojov.

Pričinil sa o to aj producent Joe Chiccarelli, ktorý Morrisseymu produkoval už štyri albumy. Nové nahrávky vznikali v štúdiách La Fabrique vo francúzskom Saint-Rémy-de-Provence a Sunset Sound v Los Angeles

Prvou zverejnenou piesňou bola balada o drogovom dílerovi „Bobby, Don’t You Think They Know?“, v ktorej spolupracoval so speváčkou Thelmou Houston.

Úvodná energická skladba albumu „Jim Jim Falls“ má depresívny text: „Ak sa chcete zabiť, potom sa preboha zabite“.

„Knockabout World“ je optimistickou piesňou, ktorej zvuk gitár a klávesových nástrojov sa prelína s pohoršujúcimi veršami. Pieseň je určená niekomu v ťažkých časoch. „Si pri mne v poriadku,“ spieva.

Vo viacerých nových piesňach naráža Morrissey na tlač: „Nečítam noviny, pretože vyrábajú problémy“.

Album „I Am Not a Dog On a Chain“ má svoje slabšie i silnejšie miesta a Morrissey sa skutočne javí, že nie je psom na reťazi. Ktosi nedávno vtipne poznamenal, že zvyšok svojej kariéry je predurčený stráviť prenasledovaním vlastného chvosta. Napriek tomu dúfame, že vám jeho nové piesne spestria chvíle pri našom vysielaní.

Róbert Gregor (photo: press Morrissey)