MOSES SUMNEY A JEHO ZVUKOVÉ KOLÁŽE

Dvadsaťosemročný hudobník Moses Sumney na svojom druhom albume „Græ“ poukazuje na krásu spočívajúcu v pestrosti zvukov. Jeho piesne sú inšpirované soulom, folkom i experimentálnou elektronikou.

Skutočnosť, že šedá je často vnímaná ako nudná a podceňovaná, robí túto farbu zaujímavou, hovorí Moses Sumney: „Je to farba, ktorú prehliadame, pretože sa javí bezvýznamne. Ale ako koncept je šedá najintenzívnejšia farba.“ Pre hudobníka zo Severnej Karolíny je šedá farba nejasnou zmesou rozporov.

Moses Sumney vyrastal medzi Kaliforniou a Ghanou.

V Amerike sa vždy hovorilo, že je Afričan a v Afrike bol Američan. Nechce ale byť pripútaný k jednej, či druhej krajine. Hlavná téma jeho identity spočíva v dvadsiatich skladbách nového albumu „Græ“. Či už ide o farbu pleti, sexualitu alebo pohlavie: Moses Sumney má rôzne sociálne očakávania. V piesni „Virile“ spochybňuje pojem maskulinity a v „Me in 20 yearss“ uvažuje o tom, ako by jeho život mohol vyzerať v budúcnosti. V nových skladbách spieva o zármutkoch, sklamaní, láske a vzťahoch, ktoré nie sú jasne definované.

Zložité témy – zložitý zvuk.

Moses Sumney premieňa euforické orchestrálne usporiadanie na melancholickú elektronickú hudbu. Používa široké spektrum zvukov a kombinuje ich s hlasom všetkých nálad. Spieva nahnevane, zranene i zasnene, občas staccatovým basovým tónom prechádza k hovorenému slovu alebo k vysokému falzetu, čím pripomína Princa, alebo D’Angela. Jeho experimentálna tvorba by sa dala zaradiť k súčasnému trendu, ktorý v súčasnosti sleduje veľa mladých umelcov. Niektorí z nich dokonca hosťujú na albume (James Blake, Thundercat na basu alebo zvukový inžinier Oneohtrix Point Never).

Na albume „Græ“ sa podieľa až 40 hudobníkov.

Moses sa k spolupráci vyjadril: „Pretože som bol taký horlivý robiť všetko čo sa dá, pozval som k nahrávaniu albumu každého, koho mám rád. Moje nápady sú aj preto také rozmanité. Je ťažké nájsť niekoho, kto dokáže všetko, a preto sú moje piesne akousi mozaikou a kolážou.“

Koláž albumu „Græ“ umožňuje nahliadnuť do rôznorodého šedého sveta Mosesa Sumneyho a poukazuje na to, aké je obohacujúce vidieť veci nielen čiernobielo.

Róbert Gregor (foto: press Moses Sumney)